StoryEditor

Tulene v Severnom mori dodržiavajú bezpečné rozstupy, podobne ako ľudia počas pandémie

10.08.2023, 09:41
Autor:
ČTKČTK

Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od ostatných, ktoré vedci pozorovali pri počítaní tuleních populácií a zaznamenali v novej štúdii, môže prameniť z pripomienky ohnísk choroby.

Tulene obecné v Severnom mori dodržiavajú bezpečné rozstupy - podobne ako to museli za pandémie covidu-19 robiť ľudia. S pomocou leteckých prieskumov to zistili vedci mapujúci počty tuleňov kuželozubých a obecných. Odbornú štúdiu, podľa ktorej môžu títo morskí cicavci takýmto správaním reagovať na predchádzajúce ničivé vírusové epidémie, zverejnila britská Kráľovská spoločnosť.

"Porovnaním kolónií tuleňov obyčajných s kolóniami tuleňov kuželozubých sme zistili, že tulene obecné si udržiavajú väčšiu vzdialenosť od svojich susedov, ako tulene kužeľozubé," povedal denníku The Guardian vedúci štúdie Jeroen Hoekendijk z Holandského kráľovského inštitútu pre výskum morí.

Vedci skúmali oblasť pri pobreží holandského Waddenského mora. V tunajších prílivových plytčinách oba druhy plutvonožcov odpočívajú, pária sa a rodia potomkov, socializujú sa a schádzajú sa vo veľkom počte. Kým až 6500 tuleňov kuželozubých obsadzuje vyvýšené piesočky, tulene obecné - až osemtisíc jedincov - preferujú piesočnice, ktoré odhalia až príliv.

Tieto veľké kolónie sa ale niekoľkokrát potýkali s katastrofálnymi epidémiami. V rokoch 1988 a 2002 sa medzi tulene šíril vírus PDV, ktorý ich populáciu znížil na polovicu. Pri prepuknutí epidémie v roku 1988 uhynulo v Británii a v Európe okolo 18-tisíc tuleňov obyčajných. Tulene kuželozubé však choroba toľko nezasiahla.

"V skutočnosti sa nakazilo aj mnoho tuleňov kuželozubých, ale neboli toľko chorí ako tulene obecné," uviedol Hoekendijk. "To vlastne mohlo prispieť k rozšíreniu vírusu. Boli prenášači vírusu, ale stále sa mohli voľne pohybovať, "dodal odborník s tým, že menšia náchylnosť tuleňov kuželozubých súvisí s ich genetickými predpokladmi.

Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od ostatných, ktoré vedci pozorovali pri počítaní tuleních populácií a zaznamenali v novej štúdii, môže pritom prameniť práve z pripomienky minulých ohnísk choroby. "Iné štúdie ukázali, že tulene kuželozubé sú odolnejšie voči respiračným ochoreniam ako tulene obyčajné," povedal Hoekendijk.

"Väčšie rozstupy medzi zvieratami, ktoré sme v našej štúdii pozorovali pri tuleni obyčajného, môžu byť odpoveďou... veľmi podobnou našej reakcii na pandémiu covidu-19," domnieva sa expert.

01 - Modified: 2021-09-07 16:21:23 - Feat.: - Title: Vedci ju vyhlásili za biologicky mŕtvu. Temža je dnes stále čistejšia, žijú v nej tisíce tuleňov
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 23:08