Na druhom najväčšom havajskom ostrove Maui sa šíria lesné požiare, ktoré prinútili k evakuácii ľudí z asi 500 domov, informovala dnes agentúra AP. Niekoľko budov už zhorelo. Plamene ničia porast a budovy v turistickej západnej časti ostrova a v hornatom strede.
Prácu hasičov sťažuje silný vietor s nárazmi o sile až 97 kilometrov za hodinu, kvôli ktorému nemôžu vzlietnuť hasiace vrtuľníky. Vietor ale tiež poráža stromy a elektrické vedenie, cez ktoré sa hasiči ťažko dostávajú na miesta požiaru aj po zemi.
Bez prúdu bolo v utorok na ostrove podľa spoločnosti Hawaiian Electric asi 13-tisíc odberateľov. Za silný vietor podľa Národnej meteorologickej služby (NWS) čiastočne môže hurikán Dora, ktorý ostrov míňa z južnej strany v bezpečnej vzdialenosti asi 800 kilometrov. Havaj teraz objíma tlaková níž spojená s Dorou z juhu a tlaková výš zo severu.
"Suché počasie a nárazy vetra spoločne vytvárajú podmienky, v ktorých sa už existujúce požiare ľahko šíria," opísal meteorológ z Honolulu Jeff Powell.
Požiare na Havaji sa líšia od tých, ktoré sa každoročne objavujú na západe Spojených štátov. Vznikajú skôr na rozľahlých trávnatých plochách v suchších častiach ostrova a sú obyčajne menej rozsiahle ako tie pevninské.
Požiare boli však na Havaji i ďalších tropických ostrovoch zriedkavé pred príchodom ľudí a tamojšie prírodné ekosystémy sa vyvíjali bez nich. Keď sa teraz požiare objavia, znamenajú preto potenciálne väčšiu škodu pre životné prostredie. Plamene napríklad spaľujú vegetáciu a s vetrom odnášajú suchú pôdu. Ak po požiari nasleduje silný dážď, vynesený materiál môže s vodou spadnúť do oceánu a dusiť koralové útesy, píše AP.