StoryEditor

Poľský minister zdravotníctva Niedzielski odstúpil z funkcie

08.08.2023, 20:54
Autor:
TASRTASR

Poľský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že rezignáciu Niedzielského prijal a uvoľnený post ponúkol poslankyni vládnucej strany Právo a spravodlivosť Katarzyne Sojkovej, pôvodom lekárke.

Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski odstúpil v utorok zo svojej funkcie. Pre takýto krok sa rozhodol po tom, ako vyvolal pobúrenie zverejnením osobných údajov lekára, ktorý kritizoval nové predpisy z dielne ministerstva zdravotníctva.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok oznámil, že rezignáciu Niedzielského prijal a uvoľnený post ponúkol poslankyni vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Katarzyne Sojkovej, pôvodom lekárke.

Celú kauzu odštartovala reportáž súkromnej poľskej televíznej stanice TVN z minulého štvrtka. Zachytávala pacientov v meste Poznaň, ktorí nemohli dostať určité lieky proti bolesti v dôsledku nových obmedzení týkajúcich sa predpisovania liekov platiacich od 2. augusta. Lekár Piotr Pisula v reportáži tvrdil, že potrebné lieky nedokáže pacientom predpísať.

Minister Niedzielski následne na platforme X (predtým známej ako Twitter) zverejnil Pisulove osobné údaje spolu s tvrdením, že lieky, na ktoré sa obmedzenia vzťahovali, predpisoval na svoje meno.

Pisula v pondelok právnou cestou požiadal Niedzielského o ospravedlnenie, ako aj odškodné vo výške 100-tisíc zlotých (22 580 eur), ktoré mal minister darovať jednému z poznaňských hospicov.

Hovorca ministerstva zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz zároveň neskôr v pondelok informoval, že Pisula sa nikdy nepokúsil predpísať takéto lieky svojim pacientom, čo preukázala kontrola systému elektrických lekárskych predpisov.

Niedzielski svojim konaním rozhneval lekárov aj politikov. Poľská lekárska komora po incidente premiérovi oznámila, že lekári stratili voči ministrovi dôveru. Zároveň upovedomila prokuratúru pre podozrenie, že Niedzielski sa svojím konaním dopustil trestného činu.

K incidentu došlo v čase začínajúcej kampane pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 15. októbra. "Obdobie predvolebnej kampane je špecifickým obdobím, keď musíme byť obzvlášť citliví na akékoľvek chyby," povedal premiér Morawiecki na tlačovej konferencii, kde oznámil prijatie Niedzielského demisie.

01 - Modified: 2023-10-03 16:35:37 - Feat.: - Title: EÚ žiada jasnú odpoveď od Poľska ohľadom škandálu s predajom víz, Varšava stále mlčí 02 - Modified: 2023-10-03 14:59:47 - Feat.: - Title: Naši susedia začnú v dôsledku migrantov kontrolovať spoločné hranice. Slovensku hrozí scenár z minulého roka 03 - Modified: 2023-10-03 10:30:43 - Feat.: - Title: Dôležitá zhoda. Kyjev a Varšava sa dohodli na tranzite ukrajinského obilia cez Poľsko 04 - Modified: 2023-10-03 12:55:59 - Feat.: - Title: Susedným krajinám došla trpezlivosť. Česko a vzápätí Poľsko s Rakúskom oznámili, že zavádzajú hraničné kontroly so Slovenskom 05 - Modified: 2023-10-03 12:42:49 - Feat.: - Title: Česko, Poľsko a Rakúsko od polnoci zavedú kontroly na hranici so Slovenskom, Ódor sľubuje reakciu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. október 2023 20:12