Mimoparlamentný Hlas-SD vyzýva vládu, aby finančne pomohla samosprávam postihnutým povodňami. Očakáva od vlády, že začne konať a operatívne bude financie samosprávam poskytovať.
"Škody po povodniach nie sú iba výsledkom intenzívnych dažďov, ale aj nezvládnutia protipovodňových opatrení, zanedbania bežnej správy vodných tokov a zlej správy územia. Sme v situácii, keď nestačí lamentovať, ale konať. Úradnícka vláda nekoná a jej to jej ďalšie zlyhanie. Ministri si vyberajú dovolenky namiesto toho, aby napĺňali úlohy, pre ktoré sedia na svojich stoličkách," uviedol člen predsedníctva strany Michal Kaliňák.
Strana tvrdí, že vláda už v máji prešla mlčaním výzvy riešenia situácie s povodňami. "Rovnako ako aj náš apel, aby správcovia povodí začali s riadnou údržbou vodných tokov a umožnili samosprávam ich svojpomocne čistiť na svojom území," doplnil.
Úradnícka vláda podľa neho nekoná a prizerá sa, ako budúci rok na konci marca skončia aktivačné práce a ako sa "pod ťarchou chýbajúcich peňazí topí Slovenský vodohospodársky podnik", pre ktorý neboli z plánu obnovy využité financie na potrebnú techniku. Dodal, že kabinet nevyužíva ani potenciál sociálnych podnikov.
Pri predchádzaní povodniam apeluje na riešenie technického vybavenia správcov povodí i na zavedenie systému včasného varovania napojeného aj na vodné toky v susedných štátoch v rámci prihraničia. Hlas-SD je podľa Kaliňáka pripravený presadiť systematickú správu vodných tokov.
Poznamenal, že situácia s povodňami dokazuje aj význam spojenia čiastkových kompetencií rozdelených medzi viacero ministerstiev. "Regionálny rozvoj má zmysel vtedy, ak sa všetky kompetencie z jednotlivých ministerstiev sústredia pod jednu strechu, pretože aj na príklade povodní vidíme, že ničia regióny, lebo ministerstvá nedokážu nájsť spoločnú reč a spárovať svoje možnosti pod jeden balík užitočných riešení," uzavrel.