Na Cypre sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu dosiaľ najväčší tohoročný lesný požiar, aký tento stredomorský ostrov zasiahol. Tamojšie úrady sú však aj naďalej v stave pohotovosti, informuje agentúra AFP.
Cyperská ministerka spravodlivosti Anna Kukkidisová-Prokopiuová informovala, že požiar vyčíňajúci na okraji mesta Limassol je už pod kontrolou, avšak situácia sa môže zmeniť. "Všetky sily cyperskej vlády sú v stave pohotovosti... Popoludní sa očakáva silný vietor," uviedla na sociálnych sieťach.
Zmienený požiar vypukol v piatok v dedine Alassa neďaleko Limassolu a spočiatku bol pod kontrolou. V nedeľu sa však opäť rozhorel, pričom po sebe zanechal 7,5 až 10 kilometrov štvorcových spáleného porastu. Vyžiadal si preventívnu evakuáciu niekoľkých dedín, informoval spravodajca AFP. Požiar v ich okolí podľa jeho slov hasili aj vrtuľníkmi.
Cyprus ako člen Európskej únie aktivoval Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany, v rámci ktorého mu s hasením požiarov pomôžu členské krajiny. O pomoc požiadal aj okolité štáty.
Cyperské úrady informovali, že v rámci sľúbenej pomoci sa očakávajú dve hasiace lietadlá z Grécka, zatiaľ čo Jordánsko už v nedeľu poslalo tri helikoptéry. Posilnili stovky tamojších hasičov a dobrovoľníkov, ktorí pred plameňmi chránia obývané oblasti. Príčina požiaru nebola bezprostredne známa.
Uplynulý júl bol na Cypre dosiaľ najteplejším mesiacom v histórií meraní. Denné maximá tam presiahli 40 stupňov Celzia až 17 ráz.
Mnohí vedci tvrdia, že bezprecedentné horúčavy by sa neudiali bez klimatických zmien zapríčinených človekom. Stredomorie pritom v tomto zmysle zaraďujú medzi ohniská prejavov klimatických zmien.