Britský premiér Rishi Sunak. ILUSTRAČNÉ FOTO: REUTERS
StoryEditor

Britská vláda chce obmedziť počet imigrantov spoluprácou so sociálnymi sieťami

06.08.2023, 15:06
Autor:
TASRTASR

Avizované partnerstvo medzi britskou Národnou kriminálnou agentúrou a spoločnosťami ako Meta, TikTok a X sa zameria na obsah spojený s pašovaním ľudí.

Britská vláda v sobotu oznámila dohodu o novej forme partnerstva medzi orgánmi činnými v trestnom konaní a spoločnosťami pôsobiacimi v oblasti sociálnych médií, ktorého cieľom je potlačiť v on-line priestore obsah nabádajúci migrantov, aby sa do Spojeného kráľovstva dostali nelegálne pomocou malých člnov.

Koniec malým člnom cez Lamanšský prieliv

Ako vo svojej správe pripomenula agentúra AFP, britská konzervatívna vláda sľúbila, že skoncuje s nebezpečnými plavbami migrantov na malých člnoch zo severného Francúzska cez Lamanšský prieliv do Británie.

image

Klimatické opatrenia si žiadajú rozvahu, povedal Sunak a obhajoval ťažbu v Severnom mori

Pri realizácii tohto zámeru však zaznamenala niekoľko neúspechov: Kontroverzný plán posielania nelegálnych migrantov do Rwandy uviazol na súdoch, zatiaľ čo ubytovanie žiadateľov o azyl na veľkej lodi v južnom Anglicku s cieľom znížiť náklady bolo viackrát odložené.

Avizované partnerstvo medzi britskou Národnou kriminálnou agentúrou a spoločnosťami ako Meta, TikTok a X sa zameria na obsah spojený s pašovaním ľudí, ako sú ponuky na zaobstaranie falošných dokladov, skupinové zľavy, bezplatné miesta pre deti a falošné tvrdenia o bezpečnom prechode, uviedol úrad britského premiéra.

"Aby sme zastavili lode, musíme riešiť obchodný model podlých pašerákov ľudí priamo na mieste," povedal britský premiér Rishi Sunak. "To znamená zastaviť ich pokusy lákať ľudí na tieto nelegálne plavby a profitovať z ohrozovania životov," zdôraznil.

"Tento nový záväzok zo strany technologických firiem nám umožní zdvojnásobiť naše úsilie v boji proti týmto zločincom a spolupracovať na zastavení ich odporného obchodu," dodal Sunak.

image

Británia chce oddialiť zákaz predaja benzínových áut. A navyše rozšíri licencie na ťažbu ropy

Podľa labouristov je neskoro

Hovorkyňa opozičnej Labouristickej strany pre vnútorné záležitosti Yvette Cooperová tvrdí, že toto opatrenie je "príliš nedostatočné a prišlo príliš neskoro", pričom obvinila vládu, že "nemá predstavu, ako napraviť neporiadok, ktorý vytvorila".

Prisťahovalectvo — legálne aj nelegálne — je v Británii dlhodobo kľúčovou politickou otázkou a v roku 2016 bolo jedným z hlavných "bojísk" referenda o brexite, po ktorom Spojené kráľovstvo vystúpilo z Európskej únie.

AFP poznamenala, že v roku 2022 dorazilo k brehom juhovýchodného Anglicka na malých člnoch viac ako 45.000 migrantov, čo predstavuje 60-percentný medziročný nárast.

Sunakova vláda v júli prijala kontroverzný zákon, ktorý kritizovala OSN a ktorý zakazuje žiadať o azyl každému, kto do Británie prichádza cez Lamanšský prieliv a inými "nelegálnymi" trasami.

01 - Modified: 2023-09-23 16:14:46 - Feat.: - Title: "Brexit bol obrovskou chybou." Stovky ľudí demonštrovali za opätovný vstup Británie do Európskej únie 02 - Modified: 2023-09-22 19:32:00 - Feat.: - Title: Európska únia uvoľní prvých 127 miliónov eur pre Tunisko na pomoc s migráciou i rozpočtom 03 - Modified: 2023-09-22 19:25:49 - Feat.: - Title: Vypúšťanie vody z Fukušimy do mora je bezpečné, hovoria experti z Británie a Česka 04 - Modified: 2023-09-21 15:19:07 - Feat.: - Title: Británia obviní piatich Bulharov zo špionáže pre Rusko 05 - Modified: 2023-09-21 13:25:59 - Feat.: - Title: Vojak podozrivý z terorizmu pred britským súdom poprel útek z väzenia
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 18:15