StoryEditor

Na základný vojenský výcvik nastúpilo viac než 400 občanov, jeden z najvyšších počtov

05.08.2023, 17:08
Autor:
TASRTASR

Z celkového počtu 437 nováčikov, ktorí nastúpili do základného vojenského výcviku, je 234 absolventov stredných škôl a civilných vysokých škôl.

Na základný vojenský výcvik nastúpilo v uplynulých dňoch 437 občanov. Ide o jeden z najvyšších počtov účastníkov v rámci jedného výcviku za existenciu Ozbrojených síl. Tretiu tohtoročnú sedemtýždňovú prípravu odštartoval slávnostný nástup v priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany Mária Precner.

"Snažíme sa pokračovať a podporovať pozitívny trend z predchádzajúceho roka, keď sa rady ozbrojených síl rozrástli o viac ako 1300 profesionálov," skonštatoval minister obrany Martin Sklenár. Počet frekventantov považuje za skvelý signál, že mladým ľuďom na krajine záleží, nepodľahli dezinformáciám a konšpiráciám a na službu vlasti nazerajú ako na poslanie.

Z celkového počtu 437 nováčikov, ktorí nastúpili do základného vojenského výcviku, je 234 absolventov stredných škôl (čakatelia) a civilných vysokých škôl (kadeti Dôstojníckeho kurzu absolventov vysokých škôl). Zvyšní 203 účastníci sú kadeti, ktorí budú po úspešnom zvládnutí základnej vojenskej služby pokračovať v štúdiu na Akadémii ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši alebo na Univerzite obrany Brno, Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Hradci Králové a na Technickej univerzite Košice.

Základný vojenský výcvik frekventantov pripraví na prácu v ozbrojených silách. Osvoja si základné vojenské vedomosti a praktické zručnosti v ovládaní zbraní. Okrem teoretickej prípravy v taktickej, spojovacej, ženijnej či zdravotníckej oblasti sa budú venovať zvyšovaniu telesnej zdatnosti a psychickej odolnosti, ako aj streleckej príprave.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 20:04