Bangladéš tento rok zaznamenal rekordný počet úmrtí na horúčku dengue. Choroba sa rýchlo šíri v husto osídlenej krajine a podľa oficiálnych údajov sa v tomto roku už nakazila takmer 61 500 ľudí, z toho najmenej 293 zomrelo. To je najvyšší počet úmrtí od roku 2000, teda o prvej epidémii, z ktorej sú štatistiky, uviedla agentúra Reuters.
Predchádzajúci rekord bol z minulého roka, keď zomrelo 281 ľudí. Počet nakazených len tesne zaostáva za 62 423 prípadmi z minulého roka. Odborníci varujú, že očakávajú ďalšie prípady v auguste a septembri.
Nemocnice, najmä v hlavnom meste Dháke, sa snažia nájsť miesto pre veľký počet pacientov trpiacich vysokými horúčkami, bolesťami kĺbov a vracaním, uvádzajú zdravotníci. Včasné odhalenie a prístup k riadnej lekárskej starostlivosti môže znížiť počet úmrtí na menej ako jedno percento chorých.
Vláda začala iniciatívy na obmedzenie šírenia choroby prenášanej komármi, od osvetových kampaní po snahu o chudnutie komárov lariev v období dažďov. Na ochorenie neexistuje vakcína a nie je ani liek, ktorý by špeciálne horúčku dengue liečil.
Horúčka dengue je v južnej Ázii bežná v období monzúnových dažďov od júna do septembra, keď sa darí v stojatých vodách tropickým komárom, ktoré vírus šíria. Celosvetovo sa touto chorobou podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nakazí ročne 100 až 400 miliónov ľudí.