StoryEditor

Navaľnyj po vynesení rozsudku: Nútia vás, aby ste sa vzdali Ruska bez boja v prospech zlodejov a darebákov

04.08.2023, 21:05
Autor:
TASRTASR

Väznený líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj vyzval v piatok Rusov, aby ďalej vzdorovali Kremľu. V ten istý deň ho ruský súd odsúdil na 19 rokov väzenia. Informuje o tom agentúra AFP.

"Chcú zastrašiť vás, nie mňa, a zbaviť vás vôle vzdorovať," uviedol Navaľnyj v príspevku na sociálnej sieti Facebook.

"Nútia vás, aby ste sa vzdali vášho Ruska bez boja v prospech zradcov, zlodejov a darebákov, ktorí sa chopili moci... Nestraťte vôľu vzdorovať," vyzval ruských občanov.

Dodal, že nezáleží na tom, na ako dlho bude odsúdený. "Ako mnohí ďalší politickí väzni, dobre rozumiem, že mám doživotie," cituje Navaľného stanica Sky News. Jeho doživotie sa bude podľa jeho slov merať dĺžkou jeho života alebo dĺžkou "života" súčasného ruského režimu.

Súd v Moskve odsúdil v piatok Navaľného na 19 rokov väzenia pre obvinenia spojené s extrémizmom. Ide už o tretí a najdlhší trest, ktorý ruský súd udelil lídrovi opozície.

Navaľnyj dokázal usporiadať zatiaľ najväčšie protesty proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Dlhoročný trest  si má odpykať v trestaneckej kolónii so špeciálnym režimom, kam posielajú najhorších zločincov vrátane teroristov a sériových vrahov, píše AFP.

O mimoriadne tvrdom treste rozhodol ruský súd v čase rozsiahleho zásahu úradov voči disidentom počas pretrvávajúcej invázie Ruska na Ukrajine.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. október 2023 20:49