Aktivita v americkom sektore služieb pokračovala minulý mesiac v raste, tempo rastu sa však výrazne spomalilo. Výsledky boli horšie aj v porovnaní s očakávaniami analytikov. Poukázali na to vo štvrtok zverejnené údaje Inštitútu pre riadenie zásob (ISM). Informovala o tom agentúra Reuters.
Index nákupných manažérov pre americký nevýrobný sektor dosiahol v júli 52,7 bodu oproti júnovej hodnote 53,9 bodu. To znamená výrazné spomalenie rastu aktivity v sektore, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.
Údaje sú horšie aj v porovnaní s odhadmi ekonómov, ktorých oslovila agentúra Reuters. Tí počítali s poklesom indexu na 53 bodov. Stále to však znamená rast aktivity v sektore, napriek výraznému zvyšovaniu úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky. Tá zvýšila úrokové sadzby od marca minulého roka už o 525 bázických bodov.
Naopak, aktivita v americkom výrobnom sektore v júli klesla, už deviaty mesiac po sebe, uviedol ISM začiatkom tohto týždňa. To je najdlhšie obdobie nepretržitého poklesu aktivity vo výrobe od hospodárskej recesie v rokoch 2007-2009. Tempo poklesu sa však spomalilo, keď príslušný index dosiahol 46,4 bodu oproti júnovej hodnote 46 bodov.
Trhy teraz čakajú na informácie ministerstva práce o vývoji situácie na americkom pracovnom trhu za júl. Údaje zverejní ministerstvo v piatok 4. augusta.
Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters odhadujú, že v júli sa v USA vytvorilo mimo poľnohospodárstva 200-tisíc nových pracovných miest po júnovom vzniku 209-tisíc nových pozícií. Miera nezamestnanosti by podľa ich odhadu mala zotrvať na úrovni 3,6 percenta.