Zdravotnícky sektor je potrebné dofinancovať, zhodujú sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne aj Asociácia nemocníc Slovenska. Podľa asociácie v sektore chýba minimálne 300 miliónov eur.
"Tento rok bude potrebné systém dofinancovať na úrovni 300 miliónov eur, aby fungoval tak, ako fungoval, nie aby bol lepší," skonštatoval šéf asociácie Marián Petko. Dodal, že asociácia o dofinancovaní hovorila aj s rezortom zdravotníctva.
Na potrebu dofinancovania sektora poukazujú aj zdravotné poisťovne. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa podotkla, že dôsledkom nedostatočného rozpočtu je napríklad aj negatívny výsledok hospodárenia poisťovní v prvom polroku.
"Jediným účinným riešením je preto dofinancovanie celého sektora zdravotníctva a následne ďalšie systémové zmeny, ktoré povedú k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov," uviedla Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie VšZP.
Rovnako aj súkromné poisťovne Dôvera a Union zdravotná poisťovňa pripomínajú, že na nedostatok financií v tohtoročnom rozpočte poukazovali už dávno.
"Vzhľadom na to, že preddavky poistného za december tohto roka už boli zo strany štátu uhradené, je adekvátne dofinancovanie nevyhnutné," skonštatoval PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.
Hovorkyňa Union ZP Kristína Baluchová dodala, že štát zároveň zlým nastavením právneho rámca fungovania zdravotných poisťovní negatívne prispieva k prehlbovaniu deficitu a narúša podnikateľské prostredie.
ANS avizovala, že bude požadovať viac financií pre zdravotníctvo aj na rok 2024, a to deväť miliárd eur.
"Už dnes je jasné, že 4,5-percentný odvod za poistencov štátu nebude stačiť," uviedol Petko. Poukázal pritom na to, že len pri zohľadnení zákonného zvýšenia miezd by v sektore chýbalo cez 300 miliónov eur.