StoryEditor

Prokurátorka zrušila duchovný program v trnavskom centre pre deti a rodiny

03.08.2023, 09:46
Autor:
TASRTASR

Program uplatňovaný v Centre pre deti a rodiny Trnava nemá oporu v zákone, neprípustným spôsobom zasahuje do slobody náboženského vyznania a viery.

Generálna prokuratúra zasiahla proti vynucovaniu náboženského vyznania a viery u detí v Centre pre deti a rodiny Trnava.

Prokurátorka tam s okamžitou platnosťou zrušila "Duchovný program". Informovala o tom hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Prokurátorka vykonala na pokyn generálneho prokurátora v zariadení previerku. "Bolo zistené, že v zariadení je uplatňovaný ‘Duchovný program‘, ktorý striktným spôsobom vymedzuje spôsoby a možnosti praktizovania viery deťmi umiestnenými v zariadení," priblížila Drobová. Rovnako tak, že plnenie povinností vyplývajúcich z programu sa od detí vynucovalo aj pod hrozbou trestov a bez ohľadu na ich vôľu.

"Z platnej právnej úpravy vyplýva povinnosť vytvárať v centrách pre deti a rodiny podmienky okrem iného aj na prejavovanie náboženského vyznania a viery. Je však potrebné zdôrazniť, že za vytváranie podmienok nie je možné považovať autoritatívne vynucovanie účasti detí na ‘Duchovnom programe‘, o ktorého vydaní, bez opory v zákone, rozhodla riaditeľka zariadenia," podotkla hovorkyňa. K prejavom viery musí podľa prokuratúry dochádzať bez nátlaku zo strany vedenia zariadenia, respektíve bez vynucovania pod hrozbami trestov.

Dodala, že program uplatňovaný v Centre pre deti a rodiny Trnava nemá oporu v zákone, neprípustným spôsobom zasahuje do slobody náboženského vyznania a viery.

"Z vyššie uvedených dôvodov prokurátorka netrestného odboru generálnej prokuratúry vydala dňa 1. augusta 2023 v zmysle zákona o prokuratúre príkaz prokurátora, ktorým s okamžitou účinnosťou ‘Duchovný program‘ zrušila," doplnila Drobová s tým, že je zákonnou povinnosťou zariadenia tento príkaz vykonať.

Prípadom sa zaoberá aj trnavská polícia, informovala o tom televízia Markíza, ktorá na prípad upozornila po tom, ako sa na dianie v centre sťažovali zamestnanci a náhradní rodičia.

01 - Modified: 2023-09-27 08:07:20 - Feat.: - Title: FOTO Bizár v centre Trnavy. Cirkus sa rozložil v areáli nemocnice, priamo pod oknami neurológie a novorodeneckého oddelenia 02 - Modified: 2023-09-21 17:30:00 - Feat.: - Title: Nová zbraň trnavského Stellantisu už brázdi cesty. Parížu pomôže v boji proti konkurencii v Európe aj Číne 03 - Modified: 2023-09-21 08:32:38 - Feat.: - Title: Parkovací systém v Trnave čaká v najbližších mesiacoch zjednodušenie 04 - Modified: 2023-08-29 17:49:00 - Feat.: - Title: Prednáškový cyklus O Trnave pod vežou bude o cestovaní aj trnavských četníkoch 05 - Modified: 2023-08-23 18:44:39 - Feat.: - Title: Spartak Trnava nevyužil presilovku, hral ju takmer celý zápas. Daniel zahodil tutovku v poslednej minúte
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
28. september 2023 09:39