Americké akcie dnes výrazne oslabili po tom, čo ratingová agentúra Fitch prikročila k zhoršeniu úverového ratingu Spojených štátov. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stratil 0,98 percenta a zakončil obchodovanie na 35 282,52 bodu. Širší index S & P 500 klesol o 1,38 percenta na 4513,39 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa prepadol dokonca o 2,17 percenta na 13 973,45 bodu.
Agentúra Fitch znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Spojených štátov z najvyššieho stupňa AAA na stupeň AA+. Rozhodnutie, ktoré prekvapilo investorov a rozladilo americkú vládu, agentúra zdôvodnila očakávaným zhoršením fiškálnej situácie v nasledujúcich troch rokoch a tiež vysokým a stále rastúcim vládnym dlhom.
Viaceré významné maklérske spoločnosti uviedli, že zhoršenie ratingu pravdepodobne nevytvorí trvalejší tlak na finančné trhy v USA. Pre niektorých investorov sa však krok agentúry Fitch stal signálom k vyberaniu ziskov, ktoré im priniesol predchádzajúci rast akciového trhu. "Domnievam sa, že trh hľadal dôvod na korekciu a toto zhoršenie ratingu je veľmi dobrým dôvodom," uviedol analytik Gregg Abella zo spoločnosti Investment Partners Asset Management.
Na devízovom trhu dolár napriek zhoršeniu ratingu USA posilňoval. Americkú menu podporili prekvapivo priaznivé údaje o júlovom vývoji trhu práce v USA. Euro voči doláru okolo 22:00 nášho času strácalo zhruba 0,4 percenta na 1,0940 USD.
Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, sa dnes vyšplhal až na nové trojtýždňové maximum. Okolo 22:00 nášho času si pripisoval zhruba 0,3 percenta a pohyboval sa blízko 102,6 bodu.
Goldman Sachs uviedla, že zhoršenie ratingu v sebe neobsahuje žiadnu novú fiškálnu informáciu. Dodala, že nepredpokladá, že by zhoršenie ratingu prinútilo významnejšiu časť držiteľov dlhopisov americkej vlády k predaju týchto cenných papierov. Analytička Jane Foleyová zo spoločnosti Rabobank upozornila, že zhoršenie ratingu "nemení nič na skutočnosti, že ľudia po celom svete potrebujú doláre".
Organizácia ADP dnes oznámila, že súkromní zamestnávatelia v Spojených štátoch v júli vytvorili 324-tisíc nových pracovných miest. Analytici pritom podľa prieskumu agentúry Reuters počítali so vznikom iba 189-tisíc nových pracovných miest.