StoryEditor

Slováci, ktorí odmietli mimoriadnu službu, už dostávajú rozhodnutia z úradov

02.08.2023, 09:36
Autor:
TASRTASR

Rezort obrany opakuje, že na Slovensku sa neplánovala a ani neplánuje žiadna mobilizácia.

Občania, ktorí podali Vyhlásenie o odopretí mimoriadnej služby, v týchto dňoch dostávajú rozhodnutia príslušných okresných úradov.

Vo väčšine prípadov úrad žiadosti vyhovie a rozhodne o zaradení do evidencie občanov, ktorí majú povinnosť v čase vojny alebo vojnového stavu vykonať alternatívnu službu. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Mária Precner.

Mnohí občania sa chceli podaním vyhlásenia vyhnúť prípadnej účasti na aktívnej obrane štátu, pripomína rezort. Išlo podľa neho o dôsledok dezinformačnej kampane zo začiatku roka, strašiacou údajnou mobilizáciou.

Podaním vyhlásenia však branná povinnosť nezaniká, vysvetlilo ministerstvo. Ide len o zmenu formy služby, ktorou by v prípade potreby občan prispieval k obrane Slovenskej republiky.

"Na túto skutočnosť sme už upozorňovali, čo podčiarkuje zraniteľnosť spoločnosti v oblasti overovania a selekcie informácií. Aj napriek snahe o informovanie verejnosti totiž množstvo občanov podľahlo falošným správam a propagande bez overovania faktov," skonštatoval minister obrany Martin Sklenár.

Rezort obrany opakuje, že na Slovensku sa neplánovala a ani neplánuje žiadna mobilizácia. S cieľom predísť ďalším dezinformáciám zverejnil rezort na svojom webe zoznam najčastejších otázok spolu s odpoveďami k téme (https://www.mosr.sk/najcastejsie-otazky-odpovede/). Verejnosť si môže overovať informácie aj prostredníctvom e-mailovej adresy Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Branná povinnosť vzniká každému mužovi, občanovi Slovenskej republiky prvého januára kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 19 rokov veku, a zaniká 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 55 rokov veku, ak mu branná povinnosť nezanikla z iných dôvodov skôr.

Alternatívna služba, teda služba bez zbrane, predstavuje napríklad pomoc v nemocniciach, pri kopaní zákopov, civilnej ochrane obyvateľstva či ďalšie služby v prospech Ozbrojených síl.

Podrobnosti o výkone alternatívnej služby upravuje zákon o alternatívnej službe v čase vojny alebo vojnového stavu.

01 - Modified: 2023-09-20 08:56:01 - Feat.: - Title: Obvinený v kauze Vírus: poslal státisíce deťom a manželke a kupoval im byty. V hotovosti vybral 1,5 milióna 02 - Modified: 2023-09-19 19:23:41 - Feat.: - Title: Ukrajina potrebuje pred zimou ďalšiu vojenskú pomoc, tvrdí americký minister obrany 03 - Modified: 2023-09-12 13:22:08 - Feat.: - Title: Slovensko už zlikvidovalo zásoby kazetovej munície, splnilo tak svoj záväzok 04 - Modified: 2023-09-08 08:08:28 - Feat.: - Title: Minister obrany Sklenár vyzdvihol úroveň spolupráce so Spojenými štátmi 05 - Modified: 2023-09-06 12:18:19 - Feat.: - Title: Rezort obrany odporúča obstarať systémy protivzdušnej obrany od Izraelu a Poľska
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 14:27