Kandidát strany SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

SaS nesúhlasí s plošným skrátením ordinačných hodín ambulantných pohotovostí

31.07.2023, 13:31
Autor:
TASRTASR

Strana SaS sa obáva populistických riešení, ktoré by mohli viesť aj k nepretržitému fungovaniu pohotovostí.

Strana SaS odmieta plošné skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí. Tvrdí, že v niektorých lokalitách by zmena mohla zaťažiť nemocnice. Nesúhlasí ani s mimoriadnou schôdzou parlamentu k situácii s pediatrami.

Obáva sa populistických riešení, ktoré by mohli viesť aj k nepretržitému fungovaniu pohotovostí. Strana však volá po rýchlom prijatí krízových opatrení na stabilizáciu situácie aj príprave systémových zmien.

Zástupcovia SaS apelujú na riešenia, ktoré sa dajú prijať hneď a je na nich zhoda. Žiadajú napríklad konsolidáciu detských ambulantných pohotovostí, ktorej návrh je v súčasnosti medzirezortnom pripomienkovom konaní. Chcú tiež zmenu definíciu ambulantnej pohotovostnej služby.

SaS navrhuje aj zriadenie linky pre rodičov, na ktorej by sa mohli poradiť o zdravotnom stave dieťaťa, triáže v nemocniciach či osvetovej kampane o organizácii v zdravotníctve.

Zdravotné poisťovne by podľa nej mali tiež zvýhodňovať lekárov, ktorých pacienti nechodia, prípadne chodia minimálne na ambulantnú pohotovosť.

Rozhodovanie o ambulantných pohotovostiach by sa malo podľa SaS riešiť decentralizovane, a to na úrovni samosprávnych krajov. "Jednotné riešenie pre celé Slovensko nie je správne. Modelov na poskytovanie ambulantnej pohotovostnej služby môže byť viac. Závisia od lokálneho kontextu," dodal kandidát strany na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

Vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb. Aj napriek tomu však budú povinní slúžiť na pohotovosti, no dostanú za to menej peňazí a služby im bude rozpisovať vyšší územný celok.

Pediatri výpovede odôvodnili okrem iného ich nedostatkom a preťaženosťou. Rezort zdravotníctva navrhol viaceré stabilizačné opatrenia vrátane skrátenia času fungovania ambulantných pohotovostných služieb.

01 - Modified: 2023-10-04 13:22:45 - Feat.: - Title: Čaputová skompletizuje rokovania s lídrami, v pondelok prijme predsedu SaS Sulíka 02 - Modified: 2023-10-02 18:47:51 - Feat.: - Title: Fico prekvapil v bašte progresívcov. Oproti predchádzajúcim voľbám si výrazne polepšil 03 - Modified: 2023-10-01 12:34:05 - Feat.: - Title: Hlas-SD by prioritne riešil migráciu a ceny energií, KDH zameriava svoju pozornosť na zdravotníctvo 04 - Modified: 2023-10-01 10:14:35 - Feat.: - Title: Strany vyjadrili svoje postoje: Pellegrini si vie spoluprácu s KDH predstaviť, SaS deklaruje podporu PS 05 - Modified: 2023-10-01 15:00:00 - Feat.: - Title: Matečná, Osuský a ďalší. Parlament ušiel expremiérovi, ministrom, ale aj dlhoročným bardom
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 23:05