StoryEditor

Odborový zväz KOVO vyzýva vládu a politikov, aby zrušili mimoriadnu situáciu pre pandémiu

30.07.2023, 14:31
Autor:
TASRTASR

Spolu s Konfederáciou odborových zväzov SR plánujú zintenzívniť komunikáciu a sociálny dialóg v rámci tripartity, aby došlo buď k odvolaniam týchto mimoriadnych situácií, alebo k zmene legislatívy.

Odborový zväz KOVO apeluje na politikov a vládu, aby zrušili aspoň mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a tým aj rôzne obmedzenia pracovnoprávnych nárokov zamestnancov. Podľa združenia dlhodobo neexistujú objektívne dôvody na trvanie tejto mimoriadnej situácie.

"Hoci je stav na Slovensku, v súvislosti s ochorením COVID-19, ale aj s prílevom utečencov z dôvodu vojny na Ukrajine, už niekoľko mesiacov stabilizovaný, vyhlásené mimoriadne situácie stále trvajú. V platnosti sú dokonca dve. Jedna mimoriadna situácia trvá od marca 2020, keď bola vyhlásená v súvislosti so zhoršujúcou sa covidovou situáciou v krajine a druhá platí od januára 2022 v dôsledku vypuknutia vojny na Ukrajine a očakávaného prílevu utečencov," uviedlo združenie.

Predsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková skonštatovala, že vzhľadom na platnosť mimoriadnej situácie dochádza k rôznym obmedzeniam práv zamestnancov. "Napríklad pri nároku na rekondičné pobyty, lehoty na čerpanie dovoleniek a podobne. Zamestnanci pracujú v normálnom režime, bez akýchkoľvek obmedzení, preto nevidíme žiadny dôvod, aby naďalej trvali zásahy do pracovných nárokov zamestnancov, ktoré zhoršujú ich pracovné podmienky a ohrozujú zdravie," zdôraznila.

image

Ceny priemyselných výrobcov boli v júni medziročne vyššie o 14,5 percenta

Spolu s Konfederáciou odborových zväzov SR plánujú zintenzívniť komunikáciu a sociálny dialóg v rámci tripartity, aby došlo buď k odvolaniam týchto mimoriadnych situácií, alebo k zmene legislatívy s cieľom zrušiť pracovno-právne obmedzenia pre zamestnancov.

Združenie pripomenulo, že KOZ sa v rámci májového rokovania Hospodárskej a sociálnej rady dohodla s vtedajším ministrom práce Milanom Krajniakom analýzu stavu a po dohode s rezortom zdravotníctva aj iniciovanie odvolania mimoriadnej situácie v súvislosti s pandémiou. Malo sa tak stať začiatkom leta, zatiaľ k zmene nedošlo.

"Stav mimoriadnej situácie v krajine obmedzuje chod viacerých inštitúcií, neúmerne predlžuje rozhodovacie lehoty niektorých orgánov verejnej a štátnej správy a v neposlednom rade obmedzuje viaceré  práva a nároky zamestnancov v pracovno-právnych vzťahoch i vo vzťahoch medzi zamestnancami a zamestnávateľmi," zdôraznilo OZ KOVO. Poukázalo napríklad na kratšie lehoty pri nariadení povinného čerpania dovolenky či lehôt pri rozvrhnutí pracovného času v podnikoch. Dodalo, že obmedzené je aj právo na štrajk u vybraných profesií a ďalšie práva.

01 - Modified: 2023-09-21 14:26:24 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva spúšťa očkovanie novou adaptovanou vakcínou proti koronavírusu 02 - Modified: 2023-09-18 09:19:00 - Feat.: - Title: Covid-19: Rizikové skupiny ľudí by na jeseň mali zvážiť očkovanie, odporúča Mikas 03 - Modified: 2023-09-13 08:25:00 - Feat.: - Title: Mimoriadna situácia v súvislosti s covid-19 sa skončí 15. septembra 04 - Modified: 2023-09-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Varianty covidu sa snažia predbehnúť vlády aj firmy 05 - Modified: 2023-09-13 05:27:25 - Feat.: - Title: Vláda bude rokovať o energiách, mimoriadnej situácii či ekologických témach
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 13:46