Japonsko považuje rastúce mocenské ambície komunistickej Číny za svoju "najväčšiu strategickú výzvu". Vyplýva to z dokumentu venovaného obrane, ktorý v piatok schválila vláda japonského premiéra Fumia Kišidu. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
V prijatom dokumente sa uvádza, že Japonsko bude na aktivity Číny reagovať prostredníctvom spolupráce s USA a ďalšími "podobne zmýšľajúcimi krajinami".
Tzv. biela kniha o obrane nadväzuje na bezpečnostnú stratégiu, ktorú japonská vláda prijala v decembri minulého roka. Podľa tejto stratégie sa Japonsko odkloní zo svojej dlhoročnej bezpečnostnej doktríny zameranej výlučne na obranu, aby bolo schopné napríklad eliminovať nepriateľské raketové pozície.
V dôsledku tejto zmeny obrannej stratégie sa masívne navýšia výdavky na japonské ozbrojené sily, vysvetľuje DPA.
Oba spomínané dokumenty japonskej vlády ukazujú, aké má Tokio obavy z narastajúcich vojenských ambícií Pekingu. Obáva sa napríklad toho, že by sa komunistická Čína mohla pokúsiť zmocniť ostrova Taiwan, ktorý považuje za súčasť čínskeho územia.
Čína, Rusko i Severná Kórea podľa japonskej vlády prispievajú k tomu, že súčasná globálna bezpečnostná situácia je "najvážnejšia a najkomplikovanejšia" od čias druhej svetovej vojny.
Čínska a ruská delegácia sa vo štvrtok navštívili severokórejský Pchjongjang, kde sa spoločne s tamojším diktátorom Kim Čong-unom zúčastnili na vojenskej prehliadke. KĽDR na nej predstavila nové drony a rakety dlhého doletu schopné niesť jadrové zbrane, uviedli tamojšie štátom kontrolované médiá.