Autokefálna pravoslávna cirkev Ukrajiny vo štvrtok oficiálne schválila, že od 1. septembra prechádza na nový juliánsky kalendár. V prípade pevne stanovených sviatkov zodpovedá gregoriánskemu kalendáru až do roku 2800, informuje agentúra DPA.
Sviatok Narodenia Pána sa tak bude sláviť 25. decembra namiesto 7. januára, sviatok Pokrov - Presvätej Bohorodičky Ochrankyne - 1. namiesto 14. októbra, Bohozjavenie - 6. namiesto 19. januára a sviatok svätého Mikuláša - 6. decembra namiesto 19. decembra.
Zmena sa nedotkne Veľkej noci a sviatkov, ktorých termín sa určuje podľa lunárneho kalendára, informovali ukrajinské médiá s odvolaním sa na PCU. Zároveň sa zachováva právo farností a kláštorov používať starý juliánsky kalendár.
Ruská pravoslávna cirkev sa stále riadi juliánskym kalendárom. Rok juliánskeho kalendára je voči astronomickému roku dlhší o 11 minút a 14 sekúnd a v priebehu stáročí táto odchýlka stále vzrastá. Pre západný svet preto v roku 1582 pápež Gregor XIII. zaviedol nový kalendár s vylepšenými priestupnými pravidlami.
V prípade juliánskeho kalendára však kumulujúca sa odchýlka od slnečného kalendára dosahuje už 13 dní.
Rozhodnutie o prechode na nový kalendár biskupi schválili ešte v máji tohto roku, vo štvrtok bolo potvrdené s definitívnou platnosťou. PCU uviedla, že starý juliánsky kalendár je na Ukrajine "spojený s ruskou cirkevnou kultúrou". Prechod na nový kalendár preto PCU vníma ako prejav túžby zachovať si a potvrdiť ukrajinskú duchovnú identitu aj ako obranu pred agresiou "ruského sveta".
Na území Ukrajiny pôsobia dve pravoslávne cirkvi: autokefálna pravoslávna cirkev Ukrajiny, ktorá vznikla na konci roka 2018, a ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá až do ruskej invázie podliehala moskovskému patriarchátu, ale po vypuknutí vojny na Ukrajine sa od neho oddelila.
Vláda v Kyjeve podporuje PCU, ktorá vznikla s pomocou konštantínopolského ekumenického patriarchu Bartolomeja I. Ruská pravoslávna cirkev to neuznala a PCU považuje za schizmatickú.