Hlavná demoskopická agentúra v Hongkongu Public Opinion Research Institute prestane zverejňovať výsledky svojich prieskumov o niektorých témach, ktoré sú citlivé pre čínsku vládu. Ide napríklad o názor na potlačenie demonštrácií na pekinskom námestí Nebeského pokoja (Tchien-an-men) v roku 1989, píše dnes agentúra AP. Celkovo z katalógu PORI, ktorá však odmieta, že by konala pod tlakom autocenzúry, zmizne zhruba polovica tém.
Celkovo agentúra prestane zverejňovať zhruba polovicu tém, na ktoré sa pýtala. Štvrtinu otázok prestane sledovať úplne, pri ďalšej štvrtine prieskumov budú výsledky dostupné len na vnútorné účely či akademické pracoviská.
"Musíme ísť s dobou," uviedol šéf agentúry Robert Chung. Odmietol však názor, že agentúra redukuje počet prieskumov, ktorých výsledky bude zverejňovať, kvôli autocenzúre. Podľa neho agentúra pri rozhodovaní, aké témy bude ďalej názory, vzala do úvahy dopyt po takýchto prieskumoch či riziká, ktoré vyplývali z ich zverejnenia.
Podľa agentúry AFP napríklad PORI prestane úplne sledovať to, ako sa identifikujú obyvatelia bývalej britskej kolónie. Prestane tiež sledovať obľubu vlády v Pekingu či názor obyvateľov Hongkongu na nezávislosť Taiwanu. Agentúra bude aj naďalej sledovať a zverejňovať výsledky prieskumov ohľadom obľúbenosti politických činiteľov, napríklad pročínskeho správcu Hongkongu Johna Leeho. Prieskumy agentúry boli podľa AP dôležitým nástrojom na mapovanie názorového rozpoloženia hongkongskej spoločnosti.
PORI je jednou z posledných demoskopických agentúr v Hongkongu. V júni firma uviedla, že zrušila zverejnenie prieskumu ohľadom udalostí z roku 1989 v Pekingu na "odporúčanie" jednej nemenovanej čínskej vládnej agentúry.
Podľa kritikov je obmedzenie činnosti PORI súčasťou postupného obmedzovania občianskych slobôd v bývalej britskej kolónii, ktoré nabralo na sile po schválení kontroverzného zákona o národnej bezpečnosti v roku 2020.