StoryEditor

Stovky ľudí protestovali proti vystúpeniu kapely Rammstein vo Viedni

26.07.2023, 23:44
Autor:
ČTKČTK

V uplynulých týždňoch nemecké médiá priniesli množstvo svedectiev mladých fanúšičiek kapely Rammstein o nevhodnom správaní 60-ročného frontmana skupiny a jeho spolupracovníkov.

Stovky ľudí dnes vo Viedni protestovali proti koncertu nemeckej kapely Rammstein, ktorej spevák Till Lindemann čelí obvineniam zo sexuálneho násilia. Informovala o tom agentúra AFP.

Kapela v Rakúsku už niekoľko týždňov čelí kritike organizácií na ochranu ženských práv i politických predstaviteľov. Petícia, ktorá dnešný a štvrtkový koncert vo Viedni označuje za "platformu pre násilníka", podľa AFP zhromaždila takmer 18-tisíc podpisov.

V uplynulých týždňoch nemecké médiá priniesli množstvo svedectiev mladých fanúšičiek kapely Rammstein o nevhodnom správaní 60-ročného frontmana skupiny a jeho spolupracovníkov. Podľa týchto svedectiev mladé ženy dostali pozvánky do zázemia koncertov či na večierky po koncertoch. Tvrdí, že im bolo naznačené, že sa očakáva, že budú mať pohlavný styk s Lindemannom. Niektoré ženy tiež vyjadrili podozrenie, že dostali drogy bez toho, aby o tom vedeli.

image

Trenčianske letisko bolo v jednom ohni. Dav zaplnil mesto, po koncerte sa čakalo v rade aj päť hodín

Nemecká prokuratúra začala v polovici júna Lindemanna kvôli jeho správaniu k ženám vyšetrovať, ale kapela pokračuje vo svojom turné po európskych štadiónoch od Bernu po Paríž cez Berlín.

Mira Klauserová, jedna z účastníčok protestu v rakúskom hlavnom meste, uviedla, že prišla prejaviť "solidaritu s obeťami". Organizovaním týchto koncertov "vysielame správu, že tým ženám neveríme, že sú to všetko klamstvá", povedala dvadsaťštyriročná psychoanalytička. Na druhej strane cesty, pod policajným dohľadom, fanúšikovia kapely apelovali na to, aby sa na speváka pred súd nehádzala špína.

Tridsaťročný Michael Zeilinger pripustil, že situácia je "komplikovaná", ale "nemyslí si, že je dobrý nápad" rušiť akcie, "ktoré priťahujú toľko ľudí, kým sa obvinení nepreukážu". Dnešné i štvrtkové koncerty sú vypredané s očakávanou účasťou asi 55-tisíc divákov.

Do debaty vstúpila aj ministerka pre rodinu Susanne Raabová, ktorá vyjadrila "hnev" nad početnými svedectvami žien. Na twitteri vyzvala organizátorov, aby zaviedli "účinné bezpečnostné a ochranné opatrenia, ktoré by zabránili opakovaniu takýchto otrasných násilných činov".

01 - Modified: 2023-08-29 10:58:00 - Feat.: - Title: Neboli žiadne dôkazy. Vyšetrovanie speváka Rammsteinu Tilla Lindemanna zastavili 02 - Modified: 2023-07-17 15:03:53 - Feat.: - Title: Berlínska polícia zadržala dvoch ľudí po incidente na koncerte skupiny Rammstein 03 - Modified: 2023-06-23 18:56:37 - Feat.: - Title: Litovská polícia nebude vyšetrovať obvinenia proti skupine Rammstein 04 - Modified: 2023-06-15 08:22:43 - Feat.: - Title: Trenčianske letisko bolo v jednom ohni. Dav zaplnil mesto, po koncerte sa čakalo v rade aj päť hodín 05 - Modified: 2023-06-21 12:00:43 - Feat.: - Title: REPORTÁŽ Rammstein v Trenčíne odpálil nezabudnuteľnú šou. Kolóny po koncerte však boli podľa mnohých fiaskom
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 00:14