ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Búrky môžu negatívne vplývať aj na meteosenzitívnych ľudí, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva

25.07.2023, 10:26
Autor:
TASRTASR

Niektorí ľudia môžu trpieť počas búrok podráždenosťou, zníženou koncentráciou a ich reakcie môžu byť pomalšie.

Búrky môžu pacientom s kardiovaskulárnym ochorením spôsobiť búšenie srdca, dýchavičnosť, v ťažších prípadoch aj kolaps. Negatívne môžu vplývať aj na meteosenzitívnych ľudí. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva SR na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu.

"U meteosenzitívnych osôb sa môže vyskytnúť zmena nálady a psychickej pohody, taktiež bolesť hlavy, únava, ospalosť, znížený prah bolesti, bolesť jaziev, svalov a kĺbov, tráviace problémy, nechutenstvo, problémy s krvným tlakom, ale aj poruchy spánku, hrozí aj zvýšené riziko symptómov depresie," priblížil.

image

Búrky sa môžu na Slovensku vyskytnúť v noci a aj v utorok

Niektorí ľudia môžu podľa neho trpieť počas búrok podráždenosťou, zníženou koncentráciou a ich reakcie môžu byť pomalšie. Úrad na minimalizáciu psychosomatických rizík odporúča dbať na zásady zdravej životosprávy s dostatkom vitamínov, minerálov a ďalších nutrientov, ale aj na dodržiavanie pitného režimu. "Vyhýbajte sa nadbytočnému stresu, doprajte si kvalitný spánok a oddych," doplnil.

Hromy a blesky môžu podľa neho zvyšovať riziko náhlej bolesti hlavy či migrény. "Zmena tlaku môže viesť aj k takzvanému zaľahnutiu v ušiach, čoho dôsledkom je obmedzená funkcia sluchu, či dokonca dočasná strata sluchu," upozornil. Veľké množstvo zdravotných rizík podľa neho hrozí pri zásahu bleskom, najzávažnejšie pri priamom zásahu.

image

Na severovýchode Slovenska sa stále vyskytuje supercela. Krúpy majú podľa miestnych až šesť centimetrov

Úrad upozornil aj na prívalové zrážky, pri ktorých hrozí nebezpečenstvo prívalovej povodne. Pri krupobití je podľa neho zvýšené riziko poranenia hlavy. "Počas silného krupobitia vyhľadajte akýkoľvek úkryt, ktorý vás ochráni pred potencionálnym rizikom zásahu krúpami. Chráňte si predovšetkým povrch hlavy," odporučil. Pri vetre podľa neho existuje vysoké riziko rôznych úrazov a poranení.

Búrky sa môžu v utorok vyskytnúť na celom území Slovenska. Meteorológovia preto pre všetky okresy vydali výstrahu prvého stupňa.

01 - Modified: 2023-09-13 10:40:32 - Feat.: - Title: Meteorológovia varujú pred silnými búrkami v Česku, hrozia prívalové zrážky aj krúpy 02 - Modified: 2023-09-06 09:00:00 - Feat.: - Title: Družicu priamo z Brna vyšlú do vesmíru. Pomôže pri včasnom odhaľovaní ničivých búrok a tornád 03 - Modified: 2023-09-04 20:14:22 - Feat.: - Title: Silné dažde v Španielsku si vyžiadali najmenej päť životov 04 - Modified: 2023-09-03 13:57:08 - Feat.: - Title: Búrky silno zasiahli východ Slovenska: S prívalovým dažďom spôsobili škody vo Veľkej Lomnici i košickej zoo 05 - Modified: 2023-09-02 08:55:35 - Feat.: - Title: Na východnom Slovensku treba v sobotu počítať s búrkami
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. október 2023 20:40