StoryEditor

Na stredných školách by sa mali zrušiť niektoré odbory spevu a hudby

24.07.2023, 16:49
Autor:
TASRTASR

Nové odbory, ktoré by mali pribudnúť sú podológ, marketingová komunikácia, špecialista informačnej bezpečnosti, starostlivosť v sociálnych službách a terénna prax, digitálna maľba.

Na stredných školách by sa mali zrušiť úzko špecializované odbory spevu a hudby. Vyplýva to z návrhu vyhlášky, ktorú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. V návrhu je tiež predstavený nový nadstavbový študijný odbor.

Zrušenie spevu

Návrhom by sa zrušili študijné odbory spev - stará hudba, spev - komorná hudba, hudba - hra na ľudových hudobných nástrojoch, hudba - stará hudba a hudba - komorná hudba. "V súvislosti s požiadavkou Únie konzervatórií sa vypúšťajú zo sústavy odborov zamerania študijného odboru spev a študijného odboru hudba, ktorých úzka špecializácia spôsobuje problémy ich absolventom uplatniť sa na trhu práce," priblížili z rezortu.

Ako dodali, obsah navrhovaných premetov na zrušenie možno zaradiť do výučby príslušných študijných odborov prostredníctvom disponibilných hodín. Žiaci, ktorí v príslušných odboroch študujú alebo boli prijatí na štúdium, však majú zabezpečené vzdelávanie až do ukončenia.

Nové odbory

"Návrh vyhlášky reaguje na potreby aplikačnej praxe, ktorá vyplynula z potreby aktualizácie sústavy odborov vzdelávania. Sústava odborov vzdelávania sa dopĺňa o odbory vzdelávania na základe výsledkov záverečného hodnotenia experimentálneho overovania odborov vzdelávania v gymnáziách, stredných odborných školách, školách umeleckého priemyslu a stredných športových školách," informuje rezort.

Nové odbory, ktoré by mali pribudnúť sú podológ, marketingová komunikácia, špecialista informačnej bezpečnosti, starostlivosť v sociálnych službách a terénna prax, digitálna maľba - koncept art a dizajn digitálnych aplikácií.

Súčasťou návrhu je tiež vytvorenie nadstavbového študijného odboru pre učebné odbory hutníctva. Ten by nahrádzal neaktuálny študijný odbor zamerania strojárstvo - tvárnenie, odlievanie a úprava kovov. Vyhovelo by sa tak požiadavke Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.

01 - Modified: 2023-08-25 10:56:36 - Feat.: - Title: Z kľúčovej hodiny na Slovensku je fiasko. Žiaci sa na nej hrajú a oddychujú 02 - Modified: 2023-08-21 12:53:53 - Feat.: - Title: Mnohí stredoškoláci mávajú namiesto informatiky voľné hodiny, ukázal prieskum 03 - Modified: 2023-08-20 17:19:46 - Feat.: - Title: September bude ťažký, no bude aj horšie. Školy naprieč Slovenskom stoja pred veľkým problémom 04 - Modified: 2023-08-12 09:03:05 - Feat.: - Title: Diplom na Slovensku nič nerieši. Veľmi dobrý zárobok má aj remeselník 05 - Modified: 2023-01-23 14:41:21 - Feat.: - Title: Radšej chodia do školy a podvádzajú, ako blicujú. Aj toto povedal o slovenských študentoch prieskum
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. september 2023 22:05