StoryEditor

Pri búrkach je dôležité nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt

24.07.2023, 16:36
Autor:
TASRTASR

Na území Slovenska platia výstrahy prvého a druhého stupňa. Vo viacerých okresoch na východnom Slovensku hrozia tiež povodne.

Pri búrkach je dôležité nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt. Ideálne v budove chránenej bleskozvodom či v aute. V prípade povodní je potrebné chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Ochrana pred búrkami

Počas búrok by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve, pri otvorených lokalitách vodných plôch a v ich blízkom okolí. "Opustite vrchol a hrebene hôr, postupujte do nižších polôh a dolín, vzdiaľte sa od vysokých stromov, stožiarov, kovových reťazí, plotov či zábradlí," odporučil úrad.

Apeluje na ľudí, aby sa počas turistiky snažili prečkať búrku napríklad v chate, útulni alebo pod prístreškom, ktorý nevyčnieva nad okolitý terén. "Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien, posaďte sa na izolujúci materiál a spojte končatiny," doplnil.

Pri ústupe pred búrkou odborníci odporúčajú robiť menšie kroky a ruky držať pri sebe. "Ak sa pohybujete ako väčšia skupina ľudí, snažte sa rozptýliť na vzdialenosť aspoň troch metrov," ozrejmili. Ľudia by pri búrkach mali podľa nich tiež zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi. Odporučili tiež vypnúť elektronické zariadenia, akými sú mobil, rádio alebo televízor.

Výstrahy prvého a druhého stupňa

Pri vzniku povodní sa treba podľa ÚVZ riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície, záchranárov a rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie. "Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti a nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou," dodal.

Na severovýchode vznikli lokálne búrky, jedna z nich je supercelárna. SHMÚ vydal pre okresy Svidník a Stropkov najvyššiu výstrahu pred búrkami. Na zvyšnom území Slovenska platia výstrahy prvého a druhého stupňa. Vo viacerých okresoch na východnom Slovensku hrozia tiež povodne.

01 - Modified: 2023-09-13 10:40:32 - Feat.: - Title: Meteorológovia varujú pred silnými búrkami v Česku, hrozia prívalové zrážky aj krúpy 02 - Modified: 2023-09-06 09:00:00 - Feat.: - Title: Družicu priamo z Brna vyšlú do vesmíru. Pomôže pri včasnom odhaľovaní ničivých búrok a tornád 03 - Modified: 2023-09-04 20:14:22 - Feat.: - Title: Silné dažde v Španielsku si vyžiadali najmenej päť životov 04 - Modified: 2023-09-03 13:57:08 - Feat.: - Title: Búrky silno zasiahli východ Slovenska: S prívalovým dažďom spôsobili škody vo Veľkej Lomnici i košickej zoo 05 - Modified: 2023-09-02 08:55:35 - Feat.: - Title: Na východnom Slovensku treba v sobotu počítať s búrkami
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. september 2023 22:47