StoryEditor

Indovia kritizujú film Oppenheimer pre citáciu ich svätej knihy v sexuálnej scéne

24.07.2023, 14:59
Autor:
ČTKČTK

Člen hinduisticko-nacionalistickej Indickej ľudovej strany premiéra Naréndra Módího označil film za znepokojivý útok na hinduizmus.

Časť indickej spoločnosti kritizuje nový film Oppenheimer o tvorcovi atómovej bomby kvôli citácii z ich svätej knihy v sexuálnej scéne. Národniari záber označili za "útok na hinduizmus". Užívatelia sociálnych sietí vyzývajú na bojkot snímky, ktorá za prvý víkend v kinách zaznamenala rekordné tržby, uviedla agentúra Reuters. V indických kinách film napriek tomu boduje, píše CNN.

Vo filme Oppenheimer režiséra Christophera Nolana hrá Cillian Murphy amerického vedca Roberta Oppenheimera, ktorý vyvinul atómovú bombu a bol tiež veľkým znalcom staroindickej literatúry. Film vyvolal nadšené recenzie a očakáva sa, že bude nominovaný na nadchádzajúci boj o Oscary. Florence Pughová stvárnila vedcovu partnerku Jean Tatlockovú.

Pughová vo filme preruší pohlavný styk, vezme výtlačok Bhagavadgíty, jedného z najposvätnejších textov hinduizmu, a požiada Murphyho, aby z neho prečítal. "Teraz som sa stal Smrťou, ničiteľom svetov," číta Murphy a potom sa dvojica vracia k prerušenej činnosti, opisuje scénu portál stanice CNN.

Scéna vyvolala pobúrenie medzi niektorými pravicovými skupinami. Člen hinduisticko-nacionalistickej Indickej ľudovej strany premiéra Naréndra Módího označil film za "znepokojivý útok na hinduizmus" a považuje ho za "súčasť väčšieho sprisahania protihinduistických síl", píše CNN. Člen vlády a zakladateľ nadácie Save Culture Save India Udaj Máhurkar na twitteri píše o "vedení vojny proti hinduistickej komunite". Film má za "priamy útok na náboženské presvedčenie miliardy tolerantných hinduistov. "

Vo väčšine Indie bol film dobre prijatý, kritici o ňom písali nadšené recenzie a za prvý víkend v Indii utŕžil vyše tri milióny dolárov. Zarobil si tak trikrát viac ako film Barbie režisérky Grety Gerwigovej, ktorý išiel do kín v rovnaký deň. Indická filmová rada označila snímku Oppenheimer ako film s témami pre dospelých, ktorý je pod dohľadom dospelej osoby prístupný aj deťom mladším ako 12 rokov.

Snímka Barbie s Margot Robbieovou v hlavnej úlohe sa potýka s problémami na štarte v Pakistane. Úrady v provincii Pandžáb odsunuli premiéru kvôli "nežiaducemu obsahu". Film sleduje filmovú komisiu a rozhodne, či nie je v rozpore so sociálnymi, kultúrnymi a náboženskými hodnotami krajiny, píše portál denníka The Guardian.

01 - Modified: 2023-09-22 14:27:49 - Feat.: - Title: Indii sa zatiaľ nepodarilo obnoviť spojenie so svojím vozidlom na Mesiaci 02 - Modified: 2023-09-21 09:41:36 - Feat.: - Title: Diplomatický spor krajín sa prehĺbil. India prestala v Kanade vydávať víza 03 - Modified: 2023-09-19 06:17:00 - Feat.: - Title: India odmietla obvinenie Kanady, že sa podieľala na vražde sikhského aktivistu 04 - Modified: 2023-09-16 22:01:29 - Feat.: - Title: Má armádu programátorov, vesmírne chúťky a chce, aby sa nazývala Bharát. Expert o ambíciách novej superveľmoci 05 - Modified: 2023-09-13 12:39:30 - Feat.: - Title: Tesla plánuje zvýšiť odber komponentov z Indie
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. september 2023 18:24