23.07.2023, 21:04
Autor:
TASRTASR

Toto zhromaždenie sa konalo v čase rastúceho tlaku na premiéra Benjamina Netanjahua, aby nedopustil schválenie týchto vládnych návrhov bez celospoločenskej dohody.

Desiatky tisíc priaznivcov izraelskej vlády sa v nedeľu zhromaždili na jednej z ulíc v Tel Avive a žiadali schválenie návrhov zákonov o reforme súdnictva.

Toto zhromaždenie sa konalo v čase rastúceho tlaku na premiéra Benjamina Netanjahua, aby nedopustil schválenie týchto vládnych návrhov bez celospoločenskej dohody.

Ako informoval spravodajský web The Times of Israel (TOI),  akcia prívržencov vlády bola v rovnakom čase ako masové zhromaždenie proti justičnej reforme zvolané neďaleko sídla izraelského parlamentu v Jeruzaleme.

Ľuďom v Jeruzaleme sa prihovoril aj bývalý izraelský prezident Reuven Rivlin. Pripomenul, že Izrael nemá ústavu, ale všetci "vedeli, že máme najvyšší súd, ktorý príde a vyloží všetky naše zákony podľa ‚ústavy‘, ktorá bola kedysi napísaná – podľa Deklarácie nezávislosti".

Ďalším rečníkom bol bývalý predseda najvyššieho súdu Aharon Barak, ktorý vyslovil obavu, že politická a spoločenská situácia v Izraeli sa bude zhoršovať dovtedy, kým krajinu "nepostihne vážna katastrofa".

Pochod proti reforme súdnictva v Izraeli sa konal v nedeľu aj v New Yorku. Podľa TOI sa na tomto pochode cez Brooklynský most zúčastnili stovky izraelských demonštrantov i ich amerických priaznivcov.  

Demonštráciu organizuje aktivistická skupina UnXeptable združujúca "expatov" z Izraela. Mnohí z demonštrantov mali na odevoch odznaky alebo nálepky s logami skupín zastrešujúcich masové protesty v Izraeli.

TOI dodal, že odvtedy, ako izraelská vláda v januári zverejnila svoj zámer týkajúci sa reformy súdnictva, aktivisti v New Yorku a ďalších mestách v USA v iných krajinách pravidelne organizovali protestné zhromaždenia. Pred niekoľkými týždňami usporiadali aj demonštráciu pri Soche slobody.

Pred očakávaným konečným hlasovaním o klauzule, ktorou by súdna moc v Izraeli prišla o možnosť posudzovať primeranosť a odôvodnenosť vládnych rozhodnutí a prípadne ich aj anulovať, sa  prezident Jicchak Herzog v nedeľu - po návrate z USA - pokúša o dosiahnutie kompromisu s lídrami politických strán.

Podvečer tak Herzog mal separátne rokovania s premiérom Benjaminom Netanjahuom a lídrami opozície Jairom Lapidom a Bennym Gancom.

O spomínanej klauzule sa po diskusii bude hlasovať v 2. a 3. čítaní, ktoré by sa malo konať v pondelok.

Ak tento návrh hlasovaním prejde, stane sa prvou hlavnou súčasťou navrhovanej reformy súdnictva, ktorá sa stane zákonom.

Nespokojnosť protivládnych demonštrantov vyvolávajú aj ďalšie opatrenia, ktoré sú súčasťou justičnej reformy - ako napríklad úprava procesu vymenúvania sudcov, ktorú už poslanci prijali v prvom čítaní.

01 - Modified: 2023-09-24 19:43:11 - Feat.: - Title: Pri izraelskom Múre nárekov sa pred sviatkom Jom kipur modlilo 100-tisíc ľudí 02 - Modified: 2023-09-24 09:12:20 - Feat.: - Title: Izraelské jednotky počas zásahu na Západnom brehu zabili dvoch Palestínčanov 03 - Modified: 2023-09-24 07:51:06 - Feat.: - Title: Na protivládnom proteste proti reforme súdnictva v Tel Avive sa opäť zúčastnili desaťtisíce ľudí 04 - Modified: 2023-09-24 05:33:39 - Feat.: - Title: Izrael zablahoželal Saudskej Arábii k národnému dňu 05 - Modified: 2023-09-22 21:13:33 - Feat.: - Title: Z pásma Gazy vypustili nad Izrael zápalné balóny, reakciou boli nálety na Hamas
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 12:17