StoryEditor

Odeský arcibiskup vytkol patriarchovi Kirillovi zodpovednosť za útok na chrám

23.07.2023, 20:46
Autor:
TASRTASR

Zástupcovia ruskej pravoslávnej cirkvi sa zatiaľ k zničeniu chrámu v Odese nevyjadrili a ruské ministerstvo obrany po potvrdení nočného úderu na mesto uviedlo, že chrám bol poškodený zásahom ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Arcibiskup odeskej diecézy Viktor zverejnil na sociálnych sieťach posolstvo adresované patriarchovi moskovskému a celej Rusi Kirillovi, v ktorom ostro kritizuje ruský raketový útok na Odesu i patriarchov postoj k vojne na Ukrajine.

Informovala o tom britská stanica BBC, ktorá pripomenula, že pri útoku na Odesu prišla o život najmenej jedna osoba a vyše 20 ich bolo zranených. Bol pri ňom vážne poškodený aj Katedrálny chrám Premenenia Pána.

Zástupcovia ruskej pravoslávnej cirkvi sa zatiaľ k zničeniu chrámu v Odese nevyjadrili a ruské ministerstvo obrany po potvrdení nočného úderu na mesto uviedlo, že chrám bol poškodený zásahom  ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Ukrajinský duchovný vo svojom posolstve vytkol ruskému patriarchovi, že ním "požehnaná" ruská strela vletela vo svätyni priamo do oltárneho priestoru.

Kritizoval tiež, že armáda Ruskej federácie vedie vojnu na suverénnom území ukrajinského štátu s patriarchovým osobným požehnaním. Pripomenul: "Vaši biskupi a kňazi posväcujú a žehnajú tanky a rakety, ktoré bombardujú naše (ukrajinské) mestá".

"Zastavte krviprelievanie," apeloval arcibiskup Viktor.

Uviedol tiež, že patriarcha Kirill pre "svoje osobné ambície"  stratil promoskovskú ukrajinskú pravoslávnu cirkev (UPC) i ďalšie cirkvi "v krajinách svätej Rusi".

Viktor na záver svojho posolstva dodal, že nie je v jeho silách oslovovať Kirilla "otec", pretože "poslal svoje deti na smrť a vraždiť".

Na území Ukrajiny pôsobia dve pravoslávne cirkvi: autokefálna pravoslávna cirkev Ukrajiny (PCU), ktorá vznikla na konci roka 2018, a ukrajinská pravoslávna cirkev (UPC), ktorá predtým podliehala moskovskému patriarchátu, ale po vypuknutí vojny na Ukrajine sa od neho oddelila.

Vláda v Kyjeve podporuje prvú z nich, ktorá bola založená s pomocou konštantínopolského ekumenického patriarchu Bartolomeja I.

01 - Modified: 2023-10-04 06:53:48 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že na svojom území zostrelilo v noci 31 ukrajinských dronov 02 - Modified: 2023-10-04 05:32:31 - Feat.: - Title: Ukrajinskí vojaci zachránili zo zničenej dediny pri fronte jej posledného obyvateľa 03 - Modified: 2023-10-04 05:12:06 - Feat.: - Title: Moskva si predvolala moldavského veľvyslanca po vyhostení šéfa ruského Sputnika 04 - Modified: 2023-10-03 20:24:46 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že pri pobreží Krymu zostrelilo ukrajinskú strelu Neptún 05 - Modified: 2023-10-03 19:52:56 - Feat.: - Title: Ruská prokuratúra zostáva bez milosti. Pre novinárku Ovsjannikovovú žiada deväť a pol roka väzenia
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 09:59