StoryEditor

Izraelčania zintenzívnili protesty pred záverečným hlasovaním o návrhu reformy

23.07.2023, 07:04
Autor:
TASRTASR

Izraelská vláda v januári predstavila plány na obmedzenie právomocí najvyššieho súdu ako súčasť balíka reforiem, ktoré odporcovia považujú za ohrozenie demokracie.

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu večer zhromaždili v izraelskom hlavnom meste Tel Aviv, ako aj v blízkosti budov parlamentu a najvyššieho súdu v Jeruzaleme.

Zintenzívnili sa tak protesty proti kontroverznému návrhu zákona o súdnej reforme, o ktorom sa bude definitívne hlasovať začiatkom budúceho týždňa.

Táto revízia súdnictva, ktorú navrhla tvrdá pravicová vláda premiéra Benjamina Netanjahua, rozdelila národ a vyvolala jedno z najväčších protestných hnutí v histórii židovského štátu.

Vláda v januári predstavila plány na obmedzenie právomocí najvyššieho súdu ako súčasť balíka reforiem, ktoré odporcovia považujú za ohrozenie demokracie.

Zákonodarcovia sa v pondelok chystajú na záverečné hlasovanie o kľúčovej doložke "odôvodnenosti", prostredníctvom ktorej môžu sudcovia zrušovať rozhodnutia vlády.

Medzi ďalšie navrhované reformy patrí poskytnutie väčšieho vplyvu vláde pri menovaní sudcov.

Protesty podporili všetky politické a sociálne vrstvy vrátane ľavice aj pravice, sekulárnych a náboženských skupín, mierových aktivistov a vojenských záložníkov, ako aj robotníkov a pracovníkov v oblasti technológií.

Protesty sa v sobotu konali aj v mestách Beer Ševa, Herzlija a Kfar Saba, ako vyplýva zo záberov, ktoré médiám rozposlali ich organizátori.

V Tel Avive išlo už o 29. zhromaždenie. Demonštranti skandovali heslá ako "Demokracia alebo revolúcia!" či "Rešpektuj existenciu alebo očakávaj odpor!"

"Vláda nás nepočúva; to znamená, že sa začína nová, zlá éra. Je to začiatok niečoho, čo sme ešte nikdy nezažili," povedal pre AFP jeden z protestujúcich.

Nespokojní občania dorazili do Jeruzalema po niekoľkodňovom pochode z Tel Avivu.

Ak bude v pondelok v záverečnom hlasovaní daná klauzula schválená, bude to prvá významná zložka navrhovanej revízie právnych predpisov, ktorá sa stane zákonom.

Netanjahuova vláda, ktorej členmi sú krajne pravicoví a ultraortodoxní židovskí spojenci, tvrdí, že tieto zmeny sú potrebné na zabezpečenie lepšej rovnováhy moci.

Kritici obviňujú Netanjahua, ktorý je súdený pre obvinenia z korupcie, že sa bude snažiť využiť presadzované reformy na potlačenie možných rozsudkov proti nemu. On však tieto tvrdenia odmieta.

01 - Modified: 2023-09-24 19:43:11 - Feat.: - Title: Pri izraelskom Múre nárekov sa pred sviatkom Jom kipur modlilo 100-tisíc ľudí 02 - Modified: 2023-09-24 09:12:20 - Feat.: - Title: Izraelské jednotky počas zásahu na Západnom brehu zabili dvoch Palestínčanov 03 - Modified: 2023-09-24 07:51:06 - Feat.: - Title: Na protivládnom proteste proti reforme súdnictva v Tel Avive sa opäť zúčastnili desaťtisíce ľudí 04 - Modified: 2023-09-24 05:33:39 - Feat.: - Title: Izrael zablahoželal Saudskej Arábii k národnému dňu 05 - Modified: 2023-09-22 21:13:33 - Feat.: - Title: Z pásma Gazy vypustili nad Izrael zápalné balóny, reakciou boli nálety na Hamas
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 05:48