Turecko vydalo zatykač na dánsko-švédskeho aktivistu Rasmusa Paludana, irackého utečenca žijúceho vo Švédsku Salwana Momiku a ďalších osem ľudí, ktorí podľa tureckých úradov tento rok vo Švédsku znesvätili korán.
Oznámil to minister spravodlivosti Yilmaz Tunç, informovali dnes švédske médiá. Minister tiež vyzval Švédsko, aby takýmto incidentom v budúcnosti zabránilo. Pálenie koránu vyvolalo v Turecku silnú nevôľu, prezident Recep Tayyip Erdogan to na začiatku roka označoval za jeden z dôvodov, prečo Ankara nesúhlasí so vstupom Švédska do NATO.
Krajne pravicový aktivista Paludan v januári spálil korán pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme. Akcia vyvolala v Ankare silnú nevôľu, ktorá bola namierená proti samotnému aktivistovi, ale aj proti Švédsku, ktoré s odvolaním sa na slobodu prejavu akciu povolilo. Erdogan vtedy povedal, nech Švédsko nepočíta s tureckou podporou na ceste do NATO. Žiadosť o členstvo v obrannej aliancii Štokholm podal vlani po ruskej invázii na Ukrajinu. Iracký utečenec Momika spálil korán v júni pred mešitou v Štokholme a na štvrtkovom zhromaždení vo švédskej metropole knihu pošliapal.
Štvrtkovú akciu pred irackým veľvyslanectvom v Štokholme Erdogan nekomentoval, píše agentúra Reuters. Minister spravodlivosti Tunç však vyzval Švédsko, aby takýmto činom bránilo.
Erdogan dnes hovoril s novinármi na lete z cesty po krajinách v Perzskom zálive. Vyzval Švédsko, aby urobilo konkrétne kroky v boji proti organizáciám, ktoré Ankara považuje za teroristické, a spoluprácu pri vydávaní členov a sympatizantov týchto organizácií do Turecka.
"Pracovný harmonogram tureckého parlamentu určí postup (ratifikácie) švédskeho členstva v NATO," uviedol Erdogan, ktorý sľúbil na summite Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse minulý týždeň, že parlamentu predloží švédsku žiadosť o členstvo čo najskôr. Turecký parlament má teraz letnú pauzu, ktorá potrvá do októbra. Prerušiť ju môžu len mimoriadne schôdze, jedna taká bola zvolaná na utorok.