Vzácnu ikonu Najsvätejšej Trojice, ktorú vytvoril Andrej Rubľov, previezli v stredu z moskovského Chrámu Krista Spasiteľa, kde bola vystavená od 3. júna, do celoštátneho centra pre výskum a reštaurovanie umeleckých predmetov. Informovala o tom rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).
V tzv. Grabarovom centre sa ikona podrobí konzervácii a reštaurovaniu. Reštaurátori posúdia aj možné poškodenie, ktoré mohla ikona utrpieť pri preprave a vystavení v Chráme Krista Spasiteľa.
Tam totiž nebola vystavená v hermeticky uzavretej kapsule s klimatizáciou, ale v obyčajnej sklenenej vitríne.
Proti vystaveniu vzácnej ikony v Chráme Krista Spasiteľa sa predtým postavili historici umenia s vysvetlením, že vzhľadom na schátranosť tohto majstrovského diela môže jeho vystavenie či uloženie mimo múzea viesť k jeho nenávratnému poškodeniu.
V Grabarovom centre budú musieť reštaurátori pripraviť ikonu na jej definitívne premiestnenie do miesta trvalého uloženia v Chrámeu sv. Trojice v Trojicko-sergijevskej lavre v Sergijevom Posade neďaleko Moskvy.
Ruské ministerstvo kultúry a ruská pravoslávna cirkev podpísali 12. júla dohodu o odovzdaní ikony Najsvätejšej Trojice ruskej pravoslávnej cirkvi na bezplatné používanie na 49 rokov s možnosťou predĺženia.
Ikona pritom zároveň zostáva súčasťou muzeálneho fondu Ruska a v operatívnej správe Tretiakovskej galérie v Moskve. Zodpovednosť za adekvátnu starostlivosť o toto dielo si obe strany delia.
Cirkev, ktorej konzervativizmus Putin presadzuje ako súčasť svojej vízie ruskej národnej identity, je jedným z najhorlivejších inštitucionálnych podporovateľov vojny na Ukrajine. Patriarcha Kirill v kázni v septembri minulého roka podľa agentúry Reuters vyhlásil, že padlí ruskí vojaci svojou smrťou vo vojne na Ukrajine "zmyjú všetky (svoje) hriechy".