StoryEditor

Expríslušník SIS Martin Ciriak dostal za korupciu štvorročný podmienečný trest

19.07.2023, 12:00
Autor:
TASRTASR

Súd pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu. Nezistil žiadne priťažujúce okolnosti, naopak, konštatoval viaceré poľahčujúce okolnosti.

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Martin Ciriak dostal za prijímanie úplatku trojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou štyri roky.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku mu vymeral aj trest prepadnutia veci, konkrétne mobilného telefónu a 800 eur. V skúšobnej dobe sa musí podrobiť probačnému dohľadu. Stredajšie rozhodnutie je právoplatné, procesné strany sa vzdali práva na odvolanie.

Čaká ho výchovný program

Ciriak má tiež povinnosť podrobiť sa výchovnému programu, súčasťou ktorého bude aj účasť na hlavnom pojednávaní v korupčných trestných veciach. Súd pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu. Nezistil žiadne priťažujúce okolnosti, naopak, konštatoval viaceré poľahčujúce okolnosti. Keďže sa Ciriak k trestnej činnosti priznal, súd vykonával len dokazovanie vedúce k uloženiu trestu.

image

Vojna v polícii: NAKA nevzdala boj so skupinou, ktorej členovia majú kriminalizovať elitných vyšetrovateľov

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matej Izakovič navrhoval minimálne 40-mesačný trest väzenia. Ak by súd pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu, navrhol uložiť prísny podmienečný trest odňatia slobody.

"Súd sa priklonil k druhej alternatíve, trest považujem za zákonný a vzhľadom na skutočnosti, ktoré aj dnes odzneli, za dôvodný," podotkol prokurátor s tým, že nebol dôvod navrhovať peňažný trest. "Došlo k uloženiu prepadnutia finančnej čiastky, ktorá bola zaistená u obžalovaného a ktorá mala pochádzať z trestnej činnosti," dodal.

Ospravedlnil sa za svoje "vysoko neprofesionálne" správanie

Obhajca Namir Alyasry navrhol súdu využiť mimoriadne zníženie trestu v podobe uloženia podmienečného trestu odňatia slobody. Ciriak sa ospravedlnil za svoje konanie, ktoré označil za vysoko neprofesionálne. Rozhodnutie súdu považuje za zákonné a spravodlivé.

Ciriak sa ako príslušník SIS dohodol, že mu bude podnikateľ Rajmund R. poskytovať 1000 eur mesačne za krytie, ak by prišlo k jeho rozpracovaniu. Podnikateľa mal zaevidovať aj ako informátora SIS. Celkovo mal prijať finančné prostriedky vo výške 24-tisíc eur.

01 - Modified: 2023-09-19 11:51:36 - Feat.: - Title: Slovensko stratí dôveru. Tajné služby v zlých rukách predstavujú bezpečnostné riziko, tvrdia progresívci 02 - Modified: 2023-08-30 17:30:00 - Feat.: - Title: Obvinený Pčolinský: na šéfa tajných ho nominovala Sme rodina. Jej šéf čelí vyšetrovaniu zo sledovania 03 - Modified: 2023-08-30 08:44:05 - Feat.: - Title: Bývalého šéfa SIS Michala Aláča už zbavili mlčanlivosti, polícia má v rukách podklady 04 - Modified: 2023-08-30 06:11:24 - Feat.: - Title: Najvyšší súd by sa mal dovolaním v korupčnej kauze exsiskára Gašparoviča zaoberať v septembri 05 - Modified: 2023-08-28 12:55:18 - Feat.: - Title: Námestník šéfa SIS vo výbore garantoval zabezpečenie chodu tajnej služby
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 21:50