StoryEditor

Minister Wlachovský: Latinská Amerika a Karibik majú obrovský potenciál

18.07.2023, 19:57
Autor:
TASRTASR

Ministri sa zhodli na tom, že Slovensko aj Argentína majú rovnaké pozície k invázii Ruska na Ukrajinu, ktorú jednoznačne odsudzujú.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský v utorok privítal prijatie spoločného vyhlásenia krajín o posilnení spolupráce medzi krajinami Európskej únie a Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC).

Wlachovský v pondelok a utorok sprevádzal predsedu vlády Ľudovíta Ódora v Bruseli na samite lídrov Európskej únie a CELAC.

"Latinská Amerika a Karibik majú obrovský potenciál, ide o región veľkého geopolitického, hospodárskeho a kultúrneho významu pre Európu," uviedol Wlachovský.

Zároveň poukázal na to, že obyvatelia EÚ, Latinskej Ameriky a Karibiku majú spolu viac ako miliardu obyvateľov. "Globálnym výzvam môžeme spoločne čeliť efektívnejšie, spoločne dokážeme posilniť medzinárodný poriadok založený na pravidlách a tiež podporovať mier, bezpečnosť a demokraciu," dodal minister.

Lídri krajín EÚ a CELAC prijali spoločné vyhlásenie o posilnení spolupráce a vzájomnej prepojenosti v oblastiach spoločného záujmu, medzi ktoré patrí ekonomická obnova, obchodná spolupráca, zelená a inkluzívna ekonomika či digitálna transformácia.

Počas samitu sa šéf slovenskej diplomacie stretol so svojím rezortným kolegom z Argentíny Santiagom Cafierom, s ktorým rokoval o posilnení bilaterálnych vzťahov, predovšetkým v hospodárskej oblasti, ako aj možnostiach ďalšieho rozvoja multilaterálnej spolupráce.

Ministri sa tiež zhodli na tom, že Slovensko aj Argentína majú rovnaké pozície k invázii Ruska na Ukrajinu, ktorú jednoznačne odsudzujú.

Samit lídrov EÚ a CELAC sa na takejto úrovni konal prvýkrát po ôsmich rokoch. Zúčastnili sa na ňom hlavy štátov a premiéri z 27 členských krajín EÚ a 33 členských štátov CELAC. Spoločne mu predsedali predseda Európskej rady Charles Michel a Ralph Gonsalves, premiér Svätého Vincenta a Grenadín a aktuálny predseda CELAC.

Samitu predchádzalo stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ a CELAC, ktoré sa vlani v októbri konalo v Buenos Aires. Slovensko na ňom zastupovala štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková.

 

01 - Modified: 2023-09-22 07:06:52 - Feat.: - Title: Potrebujeme funkčný medzinárodný poriadok, Wlachovský hovoril o ohrození nezávislosti Bieloruska v New Yorku 02 - Modified: 2023-09-20 08:23:31 - Feat.: - Title: Medzinárodná spolupráca je pre Slovensko životne dôležitá, tvrdí minister Wlachovský 03 - Modified: 2023-09-19 08:00:53 - Feat.: - Title: Wlachovský v New Yorku víta nový impulz pre mierový proces na Blízkom východe 04 - Modified: 2023-09-07 15:56:09 - Feat.: - Title: Migráciu treba vyriešiť spoločne, zhodli sa Wlachovský a Schallenberg: Minister zahraničia kritizoval Budapešť 05 - Modified: 2023-09-01 11:48:00 - Feat.: - Title: Minister Wlachovský: Ústava si zasluhuje našu pozornosť aj ochranu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 04:56