Mimoriadne výdatné dažde spôsobené zmenami klímy ohrozujú prastaré budhistické nástenné maľby v umelých jaskyniach na severozápade Číny, varovali podľa agentúry Reuters zástupcovia východoázijskej pobočky ekologickej organizácie Greenpeace. V nebezpečenstve sa ocitli pamiatky v Tun-chuangu a Čang-jie v provincii Kan-su, z ktorých niektoré sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Prieniky dažďovej vody a rastúca vlhkosť poničili nástenné maľby v dekoratívnych umelých jaskyniach Mo-kao, ktorým sa hovorí tiež Jaskyňa tisícich budhov a ktoré pochádzajú až zo 4. storočia nášho letopočtu. Niektoré grotty sa dokonca prepadli.
Greenpeace uvádza, že zatiaľ čo celkový úhrn zrážok v provincii Kan-su po roku 2000 vzrástol, dní, keď pršalo, ubudlo. To znamená, že oblasť zažila viac prívalových dažďov. Teploty v tejto provincii sa zvýšili viac, ako je celosvetový priemer.
Čínske úrady síce zostavujú celoštátny prehľad kultúrneho dedičstva, expertka Greenpeace Li Čao ale hovorí, že dovtedy, kým bude hotový, by niektoré pamiatky mohli zaniknúť. "Kultúrne pamiatky, ktoré sme sledovali my, patria medzi tie najlepšie financované, po personálnej stránke najlepšie obsadené v krajine," uviedla. "Ale potom tu sú vo všetkých kútoch Číny stovky ďalších, na ktoré ide menej peňazí a ktoré sú menej preskúmané, a tým hrozí to isté nebezpečenstvo," poznamenala táto odborníčka.
Reuters píše, že Kan-su nie je jedinou čínskou provinciou, kde pamiatkam spôsobuje problémy meniace sa počasie. Minulý mesiac pekingská ekologická organizácia Priatelia Zeme informovala, že kvôli tomu, že viac pršalo v inak suchej provincii Šan-si na severe krajiny, sú poškodené historické stavby, z ktorých niektoré sú až tisíc rokov staré. Týka sa to podľa nej napríklad prastarého chrámového komplexu Ťin-cch‘ a dekoratívnych umelých jaskýň Tchien-lung-šan. Kvôli mimoriadne výdatnému dažďu sú poškodené aj rôzne starobylé veže a múry v tomto regióne.