StoryEditor

Banskobystrická župa nemusí vrátiť 1,5 milióna eur, súd zamietol sťažnosť ministerstva

14.07.2023, 17:17
Autor:
TASRTASR

Najvyšší správny súd potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o zrušení rozhodnutia ministerstva, ktorým kraju uložilo povinnosť zaplatiť jeden a pol násobok poskytnutých finančných prostriedkov.

Banskobystrický samosprávny kraj nemusí vracať žiadne finančné prostriedky Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie za údajné porušenie pravidiel a postupov verejného obstarávania ešte z roku 2009. Rozhodol o tom Najvyšší správny súd a jeho verdikt je konečný. Pre TASR to v piatok potvrdil hovorca NSS Michal Hajtol.

"Išlo o spor ešte z roku 2018, keď sa BBSK obrátil na súd, aby preskúmal zákonnosť rozhodnutia, ktoré kraju nariadilo vrátiť takmer 1,5 milióna eur z nenávratného finančného príspevku. Prostriedky získal na projekt Elektronické služby VÚC. Išlo o obstarávanie z decembra 2009, keď stál na čele kraja Vladimír Maňka," priblížila pre TASR hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

"NSS vyhlásil 12. júla rozsudok vo veci BBSK proti MIRRI tak, že kasačnú sťažnosť ministerstva zamietol," konštatoval Hajtol.

Podľa neho tak potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o zrušení rozhodnutia ministerstva, ktorým BBSK uložilo povinnosť zaplatiť jeden a pol násobok finančných prostriedkov poskytnutých v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Pri nich malo dôjsť k porušeniu pravidiel a postupov verejného obstarávania.

"Kasačný súd uzavrel, že v prípade povinnosti vrátiť jeden a pol násobok sumy, v súvislosti s ktorou Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vyslovil záver o porušení zákona o verejnom obstarávaní, ide o sankciu v súlade s čl. 5  Nariadenia Rady č. 2988/95 z 18. decembra 1995 o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev, keďže nešlo o stanovenie povinnosti vrátiť len neoprávnene použitú sumu. Následne z dôvodu, že ide o sankciu, sa NSS stotožnil s právnym názorom správneho súdu, že bolo povinnosťou ministerstva vo výroku stanoviť presné označenie protokolu vydaného ÚVO, ktorý bol podkladom tohto rozhodnutia a tento bol pre ministerstvo záväzný," vysvetlil Hajtol.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 21:52