Budova dolnej komory ruského parlamentu. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Pohlavie si už v Rusku nezmeníte. Poslanci dumy odklepli novú legislatívu, ktorá to zakazuje

14.07.2023, 11:07
Autor:
TASRTASR

Zákon podľa informácií zverejnených na webovej stránky dolnej komory ruského parlamentu zakazuje vykonávanie operácií i medikamentóznu liečbu na zmenu pohlavia a rovnako aj zmenu pohlavia v dokladoch

Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, prijala v piatok jednohlasne nový zákon, ktorý zakazuje v Rusku zmenu pohlavia, informuje agentúra AFP.

"Štátna duma zakázala zmenu pohlavia v Rusku. Príslušné legislatívne zmeny, ktoré inicioval predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin a poslanci všetkých frakcií, boli v konečnej podobe jednohlasne prijaté," uvádza sa vo vyhlásení dumy.

Zákon podľa informácií zverejnených na webovej stránky dolnej komory ruského parlamentu zakazuje vykonávanie operácií i medikamentóznu liečbu na zmenu pohlavia a rovnako aj zmenu pohlavia v dokladoch.

image

V Bratislave bude opäť Dúhový Pride. Jeho symbolom je nezničiteľná vlajka

"Toto rozhodnutie ochráni našich občanov a deti," uviedol Volodin v samostatnom vyhlásení na sociálnej sieti Telegram.

Duma dodala, že nový zákon bude mať pre transrodové osoby v Rusku rozsiahle následky. "Občania, ktorí už zmenou pohlavia prešli, budú mať zakázané adoptovať si deti a ich manželstvá budú anulované," uvádza sa vo vyhlásení.

Nový zákon musí ešte pred vstupom do platnosti schváliť horná komora ruského parlamentu, Rada Federácie, a následne ho musí podpísať prezident Vladimir Putin. Tieto kroky sú však podľa AFP len formalitou vzhľadom na lojalitu ruských poslancov voči Kremľu.

Od začiatku invázie na Ukrajinu prijalo Rusko viacero konzervatívne ladených opatrení mierených predovšetkým proti LGBTQ komunite. Moskva sa tak snaží zasiahnuť proti správaniu, ktoré vníma ako deviantné a ovplyvnené Západom.

Ruská Federálna bezpečnostná služba tento týždeň oznámila, že zadržala transrodového muža a aktivistu za práva LGBT komunity pre podozrenie z vlastizrady, pretože údajne darovával peniaze na podporu ukrajinskej armády.

01 - Modified: 2023-10-04 06:53:48 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že na svojom území zostrelilo v noci 31 ukrajinských dronov 02 - Modified: 2023-10-04 05:12:06 - Feat.: - Title: Moskva si predvolala moldavského veľvyslanca po vyhostení šéfa ruského Sputnika 03 - Modified: 2023-10-03 20:24:46 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že pri pobreží Krymu zostrelilo ukrajinskú strelu Neptún 04 - Modified: 2023-10-03 18:28:13 - Feat.: - Title: Šéfredaktorka ruskej televízie vyzývala na využitie jadrovej zbrane, jej vyhlásenia sprevádzali vtipy 05 - Modified: 2023-10-03 16:43:31 - Feat.: - Title: Európska únia privítala pristúpenie Arménska k Medzinárodnému trestnému súdu, Kremeľ rozhodnutie kritizuje
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 09:18