StoryEditor

Pri bratislavskom letisku prebieha najväčší záchranný odchyt sysľov na Slovensku

14.07.2023, 10:42
Autor:
TASRTASR

Prebiehajúci odchyt pri letisku je podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia logisticky náročná akcia. Odchyt zastrešuje tím ochranárov zo Štátnej ochrany prírody.

V týchto dňoch neďaleko bratislavského letiska prebieha odchyt 700 až 900 jedincov chráneného sysľa pasienkového. Ide o najväčší záchranný odchyt sysľov na Slovensku. Informovala o tom Andrea Froncová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.

Odchyt realizujú ochranári preto, lebo v lokalite Pharos sa plánuje výstavba komplexu budov. "Výstavba budov bude prebiehať v zimnom období, keď všetky sysle spia zimným spánkom. Ak by sme záchranný odchyt nerealizovali, sysle by sme v tomto čase už nevedeli zachrániť, keďže spia a všetky by na lokalite zahynuli," vysvetlila Katarína Tuhárska z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia, manažérka projektu LIFE Syseľ.

Stavba prešla posudzovaním vplyvov na životné prostredie. Developer podľa Ervína Hapla z projektového tímu ochrany sysľa pasienkového LIFE Syseľ dostal podmienku dostať chránené živočíchy z plochy, zabezpečiť ich odchyt a premiestnenie. "Z projektu potrebujeme posilniť viaceré geneticky chudobné lokality a založiť nové sysľoviská, takže odchytené syslíky doplníme na viaceré lokality a niektoré pôjdu na úplne nové lokality, kde sysle kedysi boli, ale už tam lokálne vyhynuli," poznamenal.

Prebiehajúci odchyt pri letisku je podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia logisticky náročná akcia. Odchyt zastrešuje tím ochranárov zo Štátnej ochrany prírody. Realizuje ho Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského, zoo Bojnice, organizácie AlkaWildlife a zapojení sú aj preškolení dobrovoľníci. Kontrolujú pasce každých desať minút, aby v teple odchytené sysle neuhynuli. Odborníci im pred presunom vezmú aj vzorky tkaniva na DNA analýzy, Prírodovedecká fakulta sleduje aj výskyt parazitov a chorôb.

Po odchytoch je potrebné plochu rozorať. Zabráni sa tak obsadeniu existujúcich nôr novými sysľami z bratislavského letiska, ktoré by ich považovali vhodné na zimovanie. Organizácia vysvetľuje, že v čerstvo pooranej ploche sa sysľom ťažko pohybuje a nebudú mať tendenciu si tam hĺbiť nové nory.

"Sysle budeme ihneď po odchytení premiestňovať na deväť lokalít na západnom Slovensku, keďže z genetických testov vyšla príbuznosť syslích vetiev na západnom, strednom a východnom Slovensku, takže by ich nebolo vhodné medzi sebou miešať," povedala Tuhárska. Na troch z týchto lokalít sa sysle vyskytujú, no je ich tam málo. Šesť sysľovísk zakladajú počas projektu nanovo. Časť sysľov ide aj do rozmnožovacieho chovu, ktorý zakladá Národná zoo Bojnice v rámci projektu LIFE Syseľ.

Bratislavské regionálne ochranárske združenie pripomína, že stav populácií sysľa pasienkového na Slovensku za posledných 70 rokov dramaticky klesol. Najsystémovejšie riešenie pre ochranu sysľa je obnova pastvy, zjemnenie mozaiky hospodárskej krajiny a udržateľnejšie hospodárenie v lokalitách, kde sa vyskytuje.

01 - Modified: 2023-09-26 06:10:16 - Feat.: - Title: Zistenie HN: otvorenie vlajkovej predajne Coop Jednoty v Bratislave sa odkladá. Sieť brzdí byrokracia 02 - Modified: 2023-09-22 08:37:23 - Feat.: - Title: BSK do Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy začlení oblasť zdravotníctva 03 - Modified: 2023-09-22 08:27:06 - Feat.: - Title: Bratislavský kraj si vezme úver do výšky 34 miliónov eur. Obyvatelia sa dočkajú opravy ciest i mostov 04 - Modified: 2023-09-20 06:29:56 - Feat.: - Title: Dopravu v Bratislave komplikujú viaceré kolóny, hlásené sú aj nehody 05 - Modified: 2023-09-18 07:07:20 - Feat.: - Title: Na viacerých miestach v Bratislave sa doprava komplikuje. Tvoria sa kolóny
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
28. september 2023 00:28