StoryEditor

Ceny ropy v piatok ráno posilnili

14.07.2023, 08:56
Autor:
TASRTASR

Nepokoje v Líbyi viedli vo štvrtok 13. júla k uzavretiu viacerých ropných polí. V Nigérii zase spoločnosť Shell dočasne zastavila prevádzku svojho terminálu pre podozrenie z úniku ropy.

Ceny ropy smerujú prvýkrát od apríla k tretiemu týždennému rastu za sebou. V piatok ráno ich podporili správy o narušení dodávok z Líbye a Nigérie. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zároveň navýšila svoju prognózu vývoja dopytu po komodite v tomto aj budúcom roku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg. 

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 6.32 h SELČ 81,45 USD (72,84 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 9 centov (0,11 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom dosiahla 76,99 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 10 centov (0,13 percenta).

Nepokoje v Líbyi viedli vo štvrtok 13. júla k uzavretiu viacerých ropných polí. V Nigérii zase spoločnosť Shell dočasne zastavila prevádzku svojho terminálu pre podozrenie z úniku ropy. Ceny podporila aj správa o júnovom spomalení rastu spotrebiteľských cien v USA na viac ako dvojročné minimum. To podporilo očakávania, že Federálny rezervný systém (Fed) sa priblížil ku koncu sprísňovania menovej politiky. 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 06:30