Medzi vstupom Švédska do Severoatlantickej aliancie a obnovením rokovania o členstve Turecka v Európskej únii nie je súvislosť. Povedal to nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý tým reagoval na dnešné slová tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten vyhlásil, že Ankara otvorí Švédsku cestu do NATO, až únijné štáty otvoria Ankare dvere do EÚ, informuje agentúra AFP. Podobne ako Scholz sa vyjadrila aj hovorkyňa Európskej komisie (EK).
Turecko čaká na vstup do EÚ 50 rokov
"Nie je potrebné tieto témy spájať," povedal Scholz ohľadom vyhlásenia tureckého prezidenta. Štokholm podľa neho spĺňa všetky podmienky na vstup do Severoatlantickej aliancie. Kancelár dúfa, že sa Švédsko členom tohto vojenského bloku skutočne čoskoro stane. Tiež podľa hovorkyne EK Dany Spinantovej nemožno oba procesy spájať.
Turecko a Maďarsko sú poslednými dvoma štátmi NATO, ktoré žiadosť Švédska o vstup do NATO zatiaľ neratifikovali. Ankara to doteraz zdôvodňovala tým, že Štokholm nepostupuje dostatočne rázne proti organizáciám, ktoré turecké úrady považujú za teroristické, a tiež proti jej sympatizantom. Ide napríklad o Stranu kurdských pracujúcich (PKK) či milície YPG. Až dnes Erdogan spojil vstup Švédska do NATO s rozhovormi o členstve svojej krajiny v EÚ, ktoré sú už mnoho rokov na mŕtvom bode. Turecko čaká na vstup do EÚ 50 rokov, povedal Erdogan.
Švédsko ako súčasť NATO?
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jack Sullivan má dôveru, že sa Švédsko členom NATO stane. "Je to len otázkou času. Čím skôr, tým lepšie," uviedol Sullivan. O záležitosti bude na okraj summitu vo Vilniuse zrejme rokovať na bilaterálnej schôdzi s Erdoganom americký prezident Joe Biden. Turecko už skôr odmietlo domnienky, že na jeho postoj má vplyv modernizácia stíhacích lietadiel F-16, ktorú musí Washington povoliť.