StoryEditor

Nový lotyšský prezident v inauguračnom prejave podporil Ukrajinu. Sme ohrozovaní imperiálnym Ruskom, vyhlásil

08.07.2023, 14:29
Autor:
TASRTASR

Edgars Rinkevičs prisľúbil, že bude svoju vlasť viesť smerom k "modernému, spravodlivému a bezpečnému Lotyšsku". Zopakoval tiež svoju oddanosť Európskej únii a NATO.

Nový prezident Lotyšska Edgars Rinkevičs sa v sobotu oficiálne ujal úradu. Vo svojom inauguračnom prejave potvrdil pokračujúcu podporu tohto pobaltského štátu pre Ukrajinu v boji proti ruskej invázii. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

"Ruská vojna a genocída na Ukrajine vytvorila novú a drsnú realitu," vyhlásil 49-ročný Rinkevičs, ktorý pred zvolením za prezidenta zastával funkciu lotyšského ministra zahraničných vecí. Dodal, že "svet, Európa a Pobaltie sú ohrozované imperiálnym Ruskom a režimom (bieloruského prezidenta Alexandra) Lukašenka".

Nový lotyšský prezident prisľúbil, že bude svoju vlasť viesť smerom k "modernému, spravodlivému a bezpečnému Lotyšsku". Zopakoval tiež svoju oddanosť Európskej únii a NATO.

Lotyšskí zákonodarcovia si Rinkevičsa zvolili za prezidenta na konci mája. Hlasovanie bolo tesné, keďže Rinkevičs získal od 100-členého parlamentu 52 hlasov – teda len o jeden hlas viac, než potreboval na to, aby zvíťazil. Jeho najväčší rival, podnikateľ Uldis Pilens, získal 25 hlasov.

Rinkevičs bol od roku 2011 ministrom zahraničných vecí a ako prezident bol zvolený na štvorročné funkčné obdobie. V roku 2014 oznámil, že je homosexuál a stal sa tak prvým prezidentom v pobaltských krajinách, ktorý sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 04:26