StoryEditor

OSN kritizuje počet civilných obetí vojny na Ukrajine

08.07.2023, 09:27
Autor:
TASRTASR

Zatiaľ čo v prvých štyroch mesiacoch tohto roka boli počty obetí v priemere nižšie ako v roku 2022, v máji a júni začali opäť stúpať.

V 500. deň ruskej invázie na Ukrajinu odsúdila Organizácia Spojených národov (OSN) množstvo civilných obetí, ktoré priniesla táto vojna. Informovala o tom agentúra AFP.

Od 24. februára 2022, keď ruské vojská vtrhli na Ukrajinu, bolo zabitých viac ako 9000 civilistov vrátane 500 detí, uviedla v piatkovom vyhlásení Misia OSN na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine (HRMMU).Skutočný počet je však pravdepodobne oveľa vyšší.

"Dnes si pripomíname ďalší smutný míľnik vo vojne, ktorá si naďalej vyberá strašnú daň na ukrajinských civilistoch," uviedol zástupca vedúceho HRMMU Noel Calhoun.

Zatiaľ čo v prvých štyroch mesiacoch tohto roka boli počty obetí v priemere nižšie ako v roku 2022, v máji a júni začali opäť stúpať. HRMMU pripomenula útoky na Kramatorsk z 27. júna s 13 civilnými obeťami vrátane štyroch detí a na Ľvov zo 6. júla, pri ktorom zomrelo desať ľudí. Starosta Ľvova ho označil za najväčší útok na civilnú infraštruktúru od začiatku invázie.

Najtragickejšie následky majú ruské delostrelecké a raketové útoky. Zameriavajú sa aj na civilnú infraštruktúru a zásobovacie trasy, hoci Rusko tvrdí, že na Ukrajine útočí na vojenské ciele.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 11:38