StoryEditor

Za útok na svätyňu v Šíráze popravili v Iráne dvoch Afgancov

08.07.2023, 08:43
Autor:
TASRTASR

Dvaja Afganci boli odsúdení na smrť v kontroverznom procese, o ktorom prenikli na verejnosť protichodné informácie.

V iránskom meste Šíráz v sobotu verejne popravili obesením dvoch Afgancov obvinených zo zosnovania teroristického útoku na tamojšiu moslimskú svätyňu z vlaňajšieho októbra, pri ktorom prišlo o život 13 ľudí. Informovali o tom agentúry AFP a DPA s odvolaním sa na iránske štátne médiá.

K útoku na svätyňu šiitských moslimov Šáh Čerag v Šíráze sa prihlásila džihádistická sunnitská organizácia Islamský štát (IS). Sunnitskí džihádisti často útočia na šiitských moslimov v Afganistane, lebo ich pokladajú za odpadlíkov od islamu. Takéto útoky sú však v prevažne šiitskom Iráne neobvyklé.

Dvaja Afganci boli odsúdení na smrť v kontroverznom procese, o ktorom prenikli na verejnosť protichodné informácie. Ľudskoprávna organizácia IHRNGO so sídlom v Osle ho označila za nespravodlivý a tvrdí, že priznania oboch odsúdených boli získané mučením. 

Organizácia Amnesty International na Twitteri napísala, že verejná poprava opäť ukázala, ako Irán čoraz častejšie používa trest smrti "ako prostriedok politickej represie“.

V procese boli obvinení ďalší štyria muži.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. október 2023 01:49