StoryEditor

Prezidentka odobrila nový systém v záchrannej zdravotnej službe, auto s lekárom

06.07.2023, 16:09
Autor:
TASRTASR

V súčasnosti na zásahy k pacientom v ohrození života smerovalo jedno alebo dve sanitné vozidlá dodávkového typu - ambulancia rýchlej lekárskej pomoci a ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci.

Na výjazdy k pacientom v ohrození života bude po novom chodiť aj špeciálne vybavené osobné auto s lekárom. Nový systém v záchrannej zdravotnej službe, tzv. rendez-vous má zabezpečiť rýchlejšie poskytnutie odbornej zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú vo štvrtok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Pôjde o tzv. ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime (RV). "Ide o osobné motorové vozidlo s lekárom a s materiálno-technickým vybavením podobným ambulancii rýchlej lekárskej pomoci," priblížil rezort zdravotníctva, ktorý novelu predložil.

V súčasnosti na zásahy k pacientom v ohrození života smerovalo jedno alebo dve sanitné vozidlá dodávkového typu - ambulancia rýchlej lekárskej pomoci a ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci.

"Ambulancia RV sa vzhľadom na veľkosť osobného motorového vozidla jednoduchšie dostáva k pacientovi, najmä v mestskom prostredí s hustou dopravnou premávkou. Lekár posádky RV následne na základe stavu pacienta buď pokračuje v ambulancii rýchlej lekárskej pomoci do nemocnice, alebo je v podstate skoro okamžite dostupný na ďalší zásah," vysvetlilo ministerstvo.

Mení sa aj prerozdeľovanie licencií pre záchranky, opäť ho bude riešiť ministerstvo zdravotníctva. Rezort tak chce zvýšiť transparentnosť výberových konaní na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie zdravotnej záchrannej služby.

Ministerstvo vyhlasovalo výberové konania už v minulosti, neskôr úlohu prebral Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

"Takto zmenený bol zákon krátko pred posledným vyhlásením výberového konania, čo jednak spôsobilo pochybnosti o rozhodnutí u odbornej aj laickej verejnosti," pripomenulo ministerstvo.

Upraví sa aj časové obdobie, v rámci ktorého má tehotná žena nárok na preventívnu prehliadku u zubného lekára, zmení sa aj novorodenecký skríning hradený z verejného zdravotného poistenia.

Rovnako periodicity preventívnych prehliadok pre deti a dorast, ako aj vyšetrenia na prehliadkach. Okrem iného sa rozširuje okruh subjektov, ktorým môže Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou poskytovať informácie z hlásenia o úmrtí.

Obce nad 500 obyvateľov zároveň budú po novom povinné umiestniť a zabezpečiť funkčnosť verejne prístupného automatického externého defibrilátora. Operačné stredisko ZZS SR má zase zabezpečiť spravovanie ich centrálneho registra.

 

01 - Modified: 2023-09-25 13:20:56 - Feat.: - Title: Klaunova pomsta Slovensku 02 - Modified: 2023-09-25 07:27:09 - Feat.: - Title: Čaputová vyzýva Slovákov na účasť vo voľbách 03 - Modified: 2023-09-23 14:08:41 - Feat.: - Title: Smer po voľbách podá návrh na obžalobu prezidentky, Čaputová považuje Ficove tvrdenia za kampaň a klamstvá 04 - Modified: 2023-09-21 08:39:10 - Feat.: - Title: Roztržka medzi Varšavou a Kyjevom je nedorozumenie, tvrdí Pavel s Čaputovou 05 - Modified: 2023-09-21 08:00:48 - Feat.: - Title: Čaputová a Pavel si v New Yorku pripomenuli 30 rokov samostatnosti oboch štátov
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
27. september 2023 13:13