Thajský ostrov Koh Samui sa potýka s nedostatkom vody. Ten súvisí s nárastom cestovného ruchu na úroveň porovnateľnú s obdobím pred začiatkom pandémie covidu-19 a s nedostatočnými zrážkami, informoval denník The Guardian. Ostrov je preslávený bielymi piesočnými plážami, malebnými chrámami a luxusnými letoviskami. Práve tie spotrebúvajú veľké množstvo vody, mnohokrát na úkor miestnych obyvateľov, ktorí žijú v ich okolí.
"Rád by som ľudí požiadal, aby vodou šetrili a používali ju striedavo. Keď si navzájom pomôžeme, môžeme to zvládnuť," uviedol zástupca starostu ostrova Sutcham Samtchong. Dodal, že úrady sa snažia situáciu vyriešiť a snažia sa predísť tomu, že by provinčná správa označila Koh Samui za kalamitnú oblasť.
Ostrov podľa Samtchonga potrebuje 30-tisíc kubických metrov vody na deň. Podvodné potrubie by ich na ostrov malo z pevniny prepraviť 24-tisíc a ďalších 30-tisíc na doplnenie zásob v nádrži by malo doraziť dnes, uviedol provinčný vodohospodársky úrad.
V období sucha, čo je od marca do mája, sa Koh Samui s nedostatkom vody potýka bežne. Tento rok však situáciu popri náraste cestovného ruchu zhoršuje aj meteorologický jav El Niňo, ktorý narúša priebeh zrážok a teplôt a konkrétne v trópoch vyvoláva suchá.
Vedkyňa Kannapa Pongponrat Čieočanová z univerzity Thammasat označila za zásadný problém tiež zlé plánovanie ostrovnej infraštruktúry, ktorá nie je pripravená na stále sa rozrastajúcu populáciu ostrova, kam sa sťahujú ľudia z celého Thajska za prácou. Na Koh Samui tiež rýchlym tempom pribúda veľa luxusných hotelov, kúpeľov alebo golfových ihrísk.
"Podľa môjho výskumu sú to práve veľké spoločnosti, veľké hotely, štvorhviezdičkové alebo päťhviezdičkové letoviská a luxusné rezorty, kde je veľká spotreba vody. Komunity žijúce v blízkosti týchto nehnuteľností, ktoré čerpajú všetok objem (dostupnej) vody, následne trpia jej nedostatkom," uviedla Čieočanová.
Miestni obyvatelia sú potom odkázaní na nákup vody z nákladných áut, ktoré ju po ostrove rozvážajú. "Istý čas voda netiekla celý týždeň," povedala Džutcharatch, ktorá pracuje ako masérka a prenajíma izby. "Na podnikaní sa to podpísalo," dodala.
Namiesto toho, aby podnikatelia ťažili z obnoveného prílevu turistov, míňajú za nákup vody, uviedol prezident ostrovnej Asociácie cestovného ruchu Ratčaporn Púlsavadí. Počet dostupných izieb podľa neho na Koh Samui počas pandémie koronavírusu vzrástol z 5-tisíc na súčasných 25-tisíc, čo zodpovedá roku 2019, teda dobe pred pandémiou