StoryEditor

Slováci oslavovali svoj deň v maďarskej obci Níža

01.07.2023, 19:56
Autor:
TASRTASR

Väčšia časť slovenských rodín sa usadila v tejto obci v 18. storočí. Pochádzali z preľudnených severných dedín Novohradu, ale prisťahovali sa tam aj Slováci z Liptovskej, Oravskej a Zvolenskej župy.

Príslušníci slovenskej menšiny žijúcej v Maďarsku oslávili v sobotu Deň Slovákov v severomaďarskej obci Níža (Nézsa) v Novohradskej stolici. Hlavnými organizátormi podujatia sú Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku (CSSM) a parlamentný hovorca Slovákov v Maďarsku Anton Paulik.

Vedúca Slovenskej samosprávy v Níži a bývalá riaditeľka miestnej slovenskej školy Zuzana Kučerová pre TASR uviedla, že zhruba 25 percent z 1230 obyvateľov obce sú Slováci. Na Dni Slovákov, ktorý podľa jej vyjadrenia v Níži zorganizovali teraz prvýkrát, vystúpili v rámci galaprogramu už tradične zástupcovia všetkých miest a obcí Maďarska, v ktorých žije slovenská národnostná menšina.

Najväčší sviatok Slovákov žijúcich v Maďarsku podľa slov Paulika organizujú každoročne v inom regióne. Tentoraz sa po niekoľkých rokoch vrátili do Novohradu.

"Jedným z dôvodov rozhodnutia valného zhromaždenia CSSM môže byť, že slovenská samospráva tejto malebnej dedinky bola v poradí druhou, ktorá sa pred niekoľkými rokmi rozhodla prevziať a spravovať svoju základnú školu. Po tomto rozhodnutí miestna slovenská národnostná samospráva za aktívnej pomoci obecnej a s podporou CSSM prevzala miestnu školu do vlastnej réžie. Druhý dôvod našej návštevy môže byť aj ten fakt, že škola je umiestnená v takom prostredí a budove, na ktorú môžu byť obyvatelia Níže právom pyšní a vynovenú školu chceli ukázať aj iným Slovákom v Maďarsku," povedal v prejave parlamentný hovorca Slovákov v Maďarsku.

V Níži prezentovali knižné vydanie prílohy Ľudových novín pre deti LuDo vydanú spoločnosťou SlovakUm. Slovenské divadlo Vertigo predstavilo hru "Varené vajíčko nespieva", v Kostole svätého Jakuba sa konala ekumenická pobožnosť a odovzdali vyznamenania CSSM "Za našu národnosť".

Predstavili sa aj žiaci slovenskej základnej školy v Sarvaši a regionálne strediská Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku. Prítomné boli aj inštitúcie CSSM a konal sa slovenský jarmok.

Väčšia časť slovenských rodín sa usadila v tejto obci v 18. storočí. Pochádzali z preľudnených severných dedín Novohradu, ale prisťahovali sa tam aj Slováci z Liptovskej, Oravskej a Zvolenskej župy.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. september 2023 02:08