Španielsko v sobotu prebralo rotujúce polročné predsedníctvo v Rade EÚ. Jeho hlavnou úlohou bude dohľad nad rokovaniami o najdôležitejších otázkach spoločnej európskej politiky, o tri týždne (23.7) však Španielov čakajú parlamentné voľby, ktoré môžu prekresliť domácu politickú scénu, informuje spravodajca TASR.
Predseda španielskej vlády Pedro Sánchez už v polovici júna upozornil, že jeho krajina preberá šéfovanie eurobloku "v období veľkých výziev pre členské štáty a Európsku úniu ako celok".
Podľa jeho slov prioritami španielskeho predsedníctva budú reindustrializácia EÚ, aby bola menej závislá od zahraničných výrobcov; pokrok v ekologickej transformácii; pokrok pri dosahovaní sociálnej a ekonomickej spravodlivosti a blahobytu a posilňovanie európskej jednoty so zámerom vytvoriť z EÚ kľúčového geopolitického hráča, ktorý dokáže súperiť s Čínou a Spojenými štátmi.
V ekonomickej a finančnej oblasti Španielsko bude viesť rokovania o revízii viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027. V tejto oblasti medzi členskými krajinami kde existujú protichodné postoje, hovoriť sa bude aj o reforme fiškálnych pravidiel. Madrid tiež bude usilovať o väčšie prehĺbenie vnútorného trhu EÚ, dobudovanie bankovej únie a únie kapitálových trhov, efektívnejšie a koordinovanejšie riadenie migrácie a azylovej politiky a o koordinovanú podporu pre Ukrajinu a ďalšie susedné štáty.
S odkazom na nadchádzajúce voľby sa španielsky premiér v rámci dvojdňového summitu EÚ v Bruseli vyjadril, že nenarušia predsedníctvo EÚ.
Po Španielsku od 1. januára do 30. júna 2024 predsednícku štafetu preberie Belgicko.