StoryEditor

Nemecko a Mongolsko posilňujú spoluprácu, aby znížili závislosť na Rusku a Číne

30.06.2023, 16:37
Autor:
TASRTASR

Nemecká ministerka zahraničných vecí je v súčasnosti na dvojdňovej návšteve Ulánbátaru.

Nemecko a Mongolsko sa dohodli na rozšírení hospodárskej spolupráce s cieľom znížiť závislosť od Ruska a Číny, uviedla v piatok nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.    

"V oblasti obchodu, partnerstva, surovín a obnoviteľných zdrojov energie môžeme ešte lepšie využiť náš spoločný potenciál," uviedla Baerbocková počas stretnutia so svojou mongolskou rezortnou partnerkou Batceceg Batmunchovou v Ulánbátare.

"Vidíme, že ekonomická závislosť sa dá použiť ako zbraň, a diverzifikácia znamená v dnešnom svete bezpečnosť," dodala Baerbocková.

Mongolsko sa považuje za jednu z krajín sveta s najbohatšími zásobami surovín, keďže disponuje významnými ložiskami uhlia, medi, zlata, uránu a minerálov vzácnych zemín; tie sú potrebné pri rozširovaní technológie obnoviteľných zdrojov energie, najmä pri výrobe batérií a čipov. Mongolsko je však zároveň vnútrozemskou krajinou nachádzajúcou sa medzi Ruskom a Čínou.

Baerbocková povedala, že vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu je vďačná, že Nemecko a Mongolsko dokážu spolupracovať a chcú vzájomné partnerstvo ešte zintenzívniť.

Zdôraznila tiež spoločný záväzok oboch krajín voči Charte Organizácie Spojených národov (OSN) a spolupráci v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

"Naše krajiny spája demokracia a záväzok dodržiavať ľudské práva, zásady právneho štátu a medzinárodné pravidlá," povedala Baerbocková.

Mongolsko sa podľa AFP snaží nadviazať kontakty aj s inými demokratickými krajinami vrátane USA.

Nemecká ministerka zahraničných vecí je v súčasnosti na dvojdňovej návšteve Ulánbátaru.

Vo štvrtok sa Baerbocková zúčastnila na stretnutí ministeriek zahraničných vecí z Ázie, Afriky a Európy zameranom na posilnenie postavenia žien vo sfére diplomacie a zahraničnej politiky.

 

01 - Modified: 2023-09-24 18:34:29 - Feat.: - Title: Taliansko kritizuje Berlín za peniaze pre organizácie, ktoré zachraňujú migrantov v mori 02 - Modified: 2023-09-23 20:41:08 - Feat.: - Title: Nemecký kancelár nevylúčil ďalšie opatrenia na hraniciach. Berlín rokuje o možných kontrolách s Prahou 03 - Modified: 2023-09-23 14:55:45 - Feat.: - Title: V Nemecku dostalo azyl 90 ruských zbehov, podľa ľavice sú úrady príliš reštriktívne 04 - Modified: 2023-09-22 19:07:09 - Feat.: - Title: Dôchodcovia uviazli na odpočívadle v Nemecku, vodič ich tam nechal aj s autobusom 05 - Modified: 2023-09-22 19:03:47 - Feat.: - Title: Polícia na českých a poľských hraniciach? Nemecko zvažuje stále kontroly
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 04:17