Prezidenti a premiéri členských krajín Európskej únie vyzývajú Čínu, aby tlačila Rusko na zastavenie agresie proti Ukrajine. Apel zahrnuli do spoločného stanoviska prijatého na summite po rozprave, v ktorej pokračovali v hľadaní spoločného postoja k ázijskej veľmoci. Čínu v záveroch označili za "systémového rivala", avšak ubezpečili, že sa od nej nechcú úplne odstrihnúť.
Diskusia v Bruseli je súčasťou dlhodobých snáh Západu vysporiadať sa s vzostupom Číny na medzinárodnej scéne, jej ekonomickou silou a vytyčovaním sfér vplyvu v Ázii či Afrike. EÚ hľadá svoj vlastný prístup, zatiaľ čo Spojené štáty alebo Británia v uplynulých rokoch razili tvrdšiu líniu. Od minulého roka úvahy formuje aj partnerstvo Pekingu s Moskvou v čase ruskej vojny proti susednej krajine.
Podľa lídrov EÚ má Čína ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN mimoriadnu zodpovednosť za presadzovanie medzinárodného práva. "Európska rada teda vyzýva Čínu, aby Rusko tlačila na zastavenie jeho agresívnej vojny a na okamžité, úplné a bezpodmienečné stiahnutie jeho jednotiek z Ukrajiny," píše sa v záveroch summitu.
Útok Ruska na Ukrajinu okrem iného odhalil závislosť EÚ od ruských energií a európsky blok teraz hľadá cestu, ako sa vyhnúť podobnej závislosti od výrobkov a surovín z Číny. Lídri sa dnes zaviazali, že budú ďalej obmedzovať zraniteľnosť únie, znižovať riziká vo vzťahoch s Pekingom a "diverzifikovať tam, kde je to potrebné a vhodné". Zároveň EÚ ubezpečuje, že sa "nemieni odstrihnúť".
Vyhlásenie summitu tak kopíruje májové stanovisko prijaté na vrcholnej schôdzke skupiny veľkých ekonomík G7 v Japonsku. Vtedy lídri vrátane predstaviteľov EÚ tiež Peking vyzvali na tlak na Rusko a podporili istý odklon od spolupráce s Čínou. Tá vtedy reagovala vyjadrením, že so stanoviskami G7 dôrazne nesúhlasí.