Aktivita v čínskom výrobnom sektore sa v júni pravdepodobne znížila, už tretí mesiac po sebe, aj keď mierne pomalším tempom. Ukázal to vo štvrtok prieskum agentúry Reuters, ktorý podčiarkol potrebu ďalších politických stimulov v rámci boja čínskej vlády proti slabému dopytu doma aj v zahraničí.
Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, odhadujú, že oficiálny index nákupných manažérov z čínskeho výrobného sektora v júni síce mierne stúpol na 49 bodov zo 48,8 bodu v máji, ale zostal pod hranicou 50 bodov. Tá pritom oddeľuje rast daného odvetvia od jeho poklesu.
Zatiaľ čo hospodársky rast Číny v prvom štvrťroku prekonal očakávania, analytici teraz revidujú smerom nadol svoje predpovede na zvyšok roka po slabých májových údajoch o priemyselnej výrobe a maloobchodných tržbách. To naznačuje, že politici budú musieť urobiť viac, aby podporili neisté zotavovanie ekonomiky po pandémii ochorenia COVID-19.
Čínska vláda si na tento rok stanovila cieľ rastu ekonomiky na úrovni približne päť percent po tom, ako výrazne nesplnila svoj cieľ v roku 2022.
Kabinet sa minulý týždeň zaviazal "prijať efektívnejšie opatrenia na zvýšenie dynamiky rastu, optimalizovať ekonomickú štruktúru a podporiť udržateľné oživenie ekonomiky".
Čínsky premiér Li Čchiang v utorok v prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Tchien-ťine zopakoval, že Čína podnikne kroky na zvýšenie dopytu, ale pred delegátmi neodhalil žiadne konkrétne kroky.