Slovenská republika bude naďalej v rokoch 2024 až 2026 každoročne prispievať na spolufinancovanie spoločných projektov s Organizáciou pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) sumou 100-tisíc eur. V stredu počas rokovania s tým súhlasila vláda.
Slovensko poskytuje dobrovoľné príspevky na spoločné projekty s OECD od roku 2001. Postupne sa táto suma zvyšovala zo 68 600 eur na súčasných 100-tisíc eur, ktorá sa platí od roku 2018.
"Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR považuje za dôležité prostredníctvom dobrovoľných príspevkov a formou spoločných projektov finančne podporovať aktivity SR v spolupráci s OECD aj v ďalších rokoch" uvádza sa v predkladacej správe. Ako doplnil rezort zahraničných vecí, vytvorí sa tým priestor na intenzívnejšiu a viac tematicky zameranú spoluprácu jednotlivých rezortov s OECD.
"Vďaka vysokej expertíze sa OECD darí promptne reflektovať na aktuálne výzvy súčasnosti, napríklad v súvislosti s predpokladanou obnovou a rekonštrukciou Ukrajiny po skončení ruskej agresie, či dokonca predpovedať budúci vývoj v medzinárodnom ekonomickom prostredí. To má následne pozitívny vplyv na tvorbu a realizáciu jednotlivých sektorových politík aj v SR," píše sa v predloženom materiáli.
Záujem o znalosti a expertízu OECD na Slovensku podporilo aj historicky prvé predsedníctvo SR v Rade OECD na ministerskej úrovni v prvej polovici roku 2019.
Rezort slovenskej diplomacie poznamenal, že alokovanú sumu sa úspešne darí prerozdeliť. Preto navrhuje, aby čiastka financovania zostala zachovaná aj v ďalšom programovom období na aktuálnej úrovni a na obdobie rokov 2024 - 2026 sa vyčlenili finančné prostriedky z rozpočtu kapitoly Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí vo výške 100-tisíc eur ročne.