Kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie a niektorých ministerstiev pri výkone cenovej kontroly a konaní o porušení cenovej disciplíny sa upravia.
Vyplýva to z novely zákona o cenách skupiny poslancov opozičného Smeru-SD, ktorú Národná rada v stredu definitívne schválila.
"Predmetom návrhu zákona je zdokonalenie právnej úpravy pôsobnosti niektorých cenových orgánov, koordinovanejšieho postupu cenových orgánov a kontrolných mechanizmov vo vzťahu k reálnemu výkonu existujúcich kompetencií cenových orgánov," vysvetlili predkladatelia.
Vláda bude mať povinnosť predkladať parlamentu každoročne v druhom štvrťroku správu o cenovom vývoji dôležitých výrobkov. SOI bude môcť predkladať podnety na zlepšovanie právnej úpravy v oblasti opatrení na zamedzenie nežiadúceho cenového vývoja a cenovej kontroly. Tiež podávať návrhy na zdokonaľovanie informačného systému pre účely vyhodnocovania vývoja cien, ich regulácie, cenovej kontroly a konania vo veciach porušenia cenovej disciplíny.
Pôsobnosti Ministerstva financií a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v súvislosti s vypracovávaním koncepcie cenovej politiky sa rozšíria.
Rezort má zabezpečovať, uskutočňovať a predkladať koncepcie cenovej politiky. Ministerstvo vypracuje koncepciu do desiatich mesiacov od vymenovania novej vlády alebo vždy v prípadoch, ak vznikne mimoriadna trhová situácia s priamym vplyvom na ceny tovarov. Následne ju predkladá vláde a zabezpečuje jej plnenie.
Do pôsobnosti MF sa dopĺňa kompetencia, na základe ktorej ministerstvo podporuje spoluprácu cenových orgánov s orgánmi verejnej správy v oblasti ochrany spotrebiteľa.
Od januára budúceho roka má tiež zabezpečiť zriadenie webového sídla za účelom prezentovania verejnej politiky v oblasti cien, informovania o cenovom vývoji, porovnávania cien základných potravín s okolitými štátmi, zverejňovania výsledkov konaní vo veci porušenia cenovej disciplíny.
Novela bude účinná od 1. augusta tohto roka.