StoryEditor

Kompetencie obchodnej inšpekcie aj ministerstiev pri cenovej kontrole sa posilnia, schválili poslanci

28.06.2023, 11:40
Autor:
TASRTASR

Vláda bude mať povinnosť predkladať parlamentu každoročne v druhom štvrťroku správu o cenovom vývoji dôležitých výrobkov.

Kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie a niektorých ministerstiev pri výkone cenovej kontroly a konaní o porušení cenovej disciplíny sa upravia.

Vyplýva to z novely zákona o cenách skupiny poslancov opozičného Smeru-SD, ktorú Národná rada v stredu definitívne schválila.

"Predmetom návrhu zákona je zdokonalenie právnej úpravy pôsobnosti niektorých cenových orgánov, koordinovanejšieho postupu cenových orgánov a kontrolných mechanizmov vo vzťahu k reálnemu výkonu existujúcich kompetencií cenových orgánov," vysvetlili predkladatelia.

Vláda bude mať povinnosť predkladať parlamentu každoročne v druhom štvrťroku správu o cenovom vývoji dôležitých výrobkov. SOI bude môcť predkladať podnety na zlepšovanie právnej úpravy v oblasti opatrení na zamedzenie nežiadúceho cenového vývoja a cenovej kontroly. Tiež podávať návrhy na zdokonaľovanie informačného systému pre účely vyhodnocovania vývoja cien, ich regulácie, cenovej kontroly a konania vo veciach porušenia cenovej disciplíny.

Pôsobnosti Ministerstva financií a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v súvislosti s vypracovávaním koncepcie cenovej politiky sa rozšíria.

Rezort má zabezpečovať, uskutočňovať a predkladať koncepcie cenovej politiky.  Ministerstvo vypracuje koncepciu do desiatich mesiacov od vymenovania novej vlády alebo vždy v prípadoch, ak vznikne mimoriadna trhová situácia s priamym vplyvom na ceny tovarov. Následne ju predkladá vláde a zabezpečuje jej plnenie.

Do pôsobnosti MF sa dopĺňa kompetencia, na základe ktorej ministerstvo podporuje spoluprácu cenových orgánov s orgánmi verejnej správy v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Od januára budúceho roka má tiež zabezpečiť zriadenie webového sídla za účelom prezentovania verejnej politiky v oblasti cien, informovania o cenovom vývoji, porovnávania cien základných potravín s okolitými štátmi, zverejňovania výsledkov konaní vo veci porušenia cenovej disciplíny.

Novela bude účinná od 1. augusta tohto roka.

01 - Modified: 2023-09-20 08:18:48 - Feat.: - Title: Poslanci nebudú rokovať o návrhu Smeru-SD obnoviť kontroly na hraniciach 02 - Modified: 2023-09-20 07:31:05 - Feat.: - Title: Ďalší pokus otvoriť schôdzu k nelegálnej migrácii bude o hodinu 03 - Modified: 2023-09-19 14:51:42 - Feat.: - Title: Inflácia v Česku je stále vyššia ako u nás, v najbližších mesiacoch nás však nechá ďaleko za sebou 04 - Modified: 2023-09-14 09:24:49 - Feat.: - Title: Ufológ prezentoval údajné telá údajných mimozemšťanov pred parlamentom. Z odhalenia pod prísahou však môže byť len ďalší podvod 05 - Modified: 2023-09-13 11:58:48 - Feat.: - Title: Najhlbšie výstrihy z hudobných cien MTV. Známa speváčka takmer ukázala všetko!
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. september 2023 21:05