Celosvetový počet užívateľov drog sa za desať rokov zvýšil takmer o štvrtinu. Od roku 2011 do roku 2021 stúpol o 23 percent na 296 miliónov. Zistila to správa Úradu OSN pre drogy a kriminalitu. Táto agentúra OSN odhaduje, že len asi polovica nárastu je spôsobená zvýšením svetovej populácie.
UNODC vo svojej výročnej správe varoval pred šírením drog ako je metamfetamín, fentanyl a mnoho novo vyvinutých látok na trhu. "Výroba syntetických drog je lacná, jednoduchá a rýchla," uviedol. Tento vysoko flexibilný sektor obchodu s narkotikami je pre úrady ťažšie vystopovať, pretože nie je naviazaný na konkrétne oblasti pestovania alebo rastové cykly, tak ako je to v prípade kokaínu alebo heroínu.
V Afganistane UNODC vidí známky poklesu produkcie ópia pod vládou islamistického hnutia Taliban, ktoré sa vrátilo k moci v roku 2021. Drogoví experti OSN však upozornili, že Afganistan je nielen najvýznamnejším svetovým vývozcom ópia, z ktorého sa vyrába heroín, ale stal sa aj metamfetamínu. Pokles pestovania ópia by mohol viesť k posunu smerom k syntetickým drogám, varoval UNODC.
Úrad OSN sa obáva, že výroba a pašovanie syntetických látok by sa v dôsledku ruskej útočnej vojny mohla zvýšiť aj na Ukrajine. UNODC nedávno zaznamenal zvýšený výskyt týchto drog na Ukrajine a v jej okolí.